Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 17424, ID obiektu: 17461

James Brown

James Brown

James Brown

Brown James

kraj: USA

gatunek

James Joseph Brown (urodzony 3 maja 1933, zmarł 25 grudnia 2006) był amerykańskim wokalistą, songwriterem, producentem muzycznym, tancerzem oraz band leaderem. Brown to nie tyle artysta, co muzyczna ikona. Jego twórczość zmieniła, jak i rozwinęła całą XX wieczną scenę muzyczną. James wywarł impakt na praktycznie każdej artystycznej sferze, ubogacając ją zarówno przez bezpośredni wpływ, jak i stanowiąc inspirację dla działających tam artystów. Twórczość Jamesa Browna od dekad stanowi pożywkę dla następujących po sobie pokoleń twórców, którzy w kompozycjach wokalisty cały czas odnajdują nowe poziomy artyzmu oraz natchnienia.

Brown zmieniał nie tylko obraz muzyki, ale również sposoby myślenia milionów ludzi na całym świecie. Był on dynamiczną siłą kształtującą nowe artystyczne wzorce, które często wykorzystywał do angażowania się w najważniejsze wydarzenia społeczno – polityczne.  James Brown to ojciec założyciel folku (który ugruntował przez swoją współpracę z the J.B.s w postaci takich tracków jak: „Get Up (I Feel Like Being a) Sex Machine" oraz „The Payback") – gatunku, który współcześnie stanowi zarówno punkt wyjścia jak i dopełnienie w twórczości wielu czołowych artystów. Bez unikalnej wizji tej amerykańskiej ikony, światowy muzyczny gmach byłby bez wątpienia mniej okazały. Brown określany jest również jako „Ojciec Chrzestny Soulu”, a to zaledwie jeden z jego przydomków. Przez ponad 6 dekad artystycznej działalności Brown wpłynął na niezliczoną ilość gatunków muzycznych.

            Uwagę środowiska muzycznego Brown zdobył w 1950 roku jako członek formacji The Famous Flames, gdy ich balladyczne hity zatytułowane „Please, Please, Please” oraz „Try me” pozwoliły artystom na szybkie zaistnienie w szerszej świadomości odbiorców. Dzięki współpracy z The Famous Flames, Brown wyrobił sobie opinię performera o niespotykanej energii, który swoim dynamizmem za każdym razem porywa słuchaczy. Lata 60-te to okres, kiedy Brown działał najbardziej intensywnie, a jego popularność osiągała coraz wyższe szczyty. Jego single: „Papa's Got a Brand New Bag", „I Got You (I Feel Good)" oraz „It's a Man's Man's Man's World" od momentu wydania automatycznie stawały się hitami, które rozpalały serca i umysły tysięcy odbiorców, stale powiększając grono fanów Jamesa.

Dzięki swojej unikalnej muzycznej wizji oraz umiejętnościom, Brown osiągnął wręcz niewyobrażalny poziom artyzmu. Bardzo rzadko zdarzało się, żeby jego single czy albumy, nie znajdowały się na pierwszych miejscach w najważniejszych notowaniach muzycznych. Mimo zmieniających się lat, artysta potrafił doskonale wpasować się w rosnące wymagania odbiorców dostarczając im tego, czego melodycznie potrzebowali. James zdobył również liczne nagrody oraz wyróżnienia – jak np. introdukcję do Rock and Roll Hall of Fame, czy pierwszą pozycję na liście TOP 100 magazynu Rolling Stone Najlepszych Artystów Wszechczasów.  Artysta tworzył oraz wydawał nowe kompozycje, aż do swojej śmierci 25 grudnia 2006 roku. Po odejściu artysty dalej pojawiają się nowe releasy, będące jego rozpoczętymi projektami.

James Brown był artystą, który najzwyczajniej zmienił świat - bez jego wpływu rzeczywistość z całą pewnością byłaby znacznie bardziej szara, a wielu współczesnych artystów nie znalazłoby muzycznej inspiracji do tworzenia swoich zjawiskowych kompozycji. Chociaż James Brown odszedł, to jego twórczość pozostała, a jest ona olbrzymia – idąca w setki utworów. Unikalną zdolnością Jamesa było tworzenie kompozycji ponadczasowych. Utwory wydane 50 lat temu nie straciły ani trochę na swojej mocy i w dalszym ciągu potrafią przeniknąć słuchającego, dostarczając mu całą masę pozytywnych, wysublimowanych emocji. W twórczości Browna każdy, nawet najbardziej wysmakowany odbiorca muzyczny, będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.

James Brown

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument The Godfather - The Very Best of James Brown Album 1