James Carter

James Carter fot. Wikimedia Commons

James Carter

kraj: USA

gatunek: jazz

James Carter (urodzony 3 stycznia 1969) to amerykański muzyk jazzowy, który swoimi unikalnymi kompozycjami bardzo intensywnie rozwija ten gatunek, już od przeszło 30 lat. Wiele z jego utworów weszło do klasycznego jazzowego kanonu, stanowiąc bogatą inspiracyjną pożywkę dla następujących po sobie pokoleń artystów. Muzyka Cartera wywiera silny wpływ na odbiorców, potrafiąc przeniknąć słuchającego do samej głębi i drgnąć w nim  te najczulsze, często nieuświadomione struny. Wielopoziomowy artyzm pozwala na każdorazowe odkrywanie czegoś nowego, podczas słuchania przebojów Jamesa, dzięki czemu jego muzyka zwyczajnie się nie nudzi, zapewniając wiele godzin prawdziwie unikalnych muzycznych doznań.

Carter rozpoczął swoją karierę muzyczną jako nastolatek w formacji jazzowej Bird-Trane-Sco-NOW!!. Później jako 16 – latek dołączył do International Jazz Band, by w 1985 roku odbyć swoją pierwszą trasę koncertową po Europie. Doświadczenia te były ważnym kamieniem milowym w jego rozwoju. Pozwoliły one Jamesowi na dotarcie swojej muzycznej wizji oraz lepszy rozwój posiadanych już umiejętności, poprzez zderzenie ich z prawdziwą, wymagającą rzeczywistością muzyczną. Zdobyte kontakty bardzo pomogły Jamesowi w przyszłości, podczas rozwoju swojej solowej kariery muzycznej, jak i współpracy przy licznych artystycznych projektach z różnymi czołowymi wykonawcami.

Prawdziwy przełom w karierze muzycznej Jamesa przyszedł w 1988 roku, kiedy to został on „last-minute” suportem dla występującego w Detroit Institute of Arts Lestera Bowie. Umiejętności Jamesa zrobiły duże wrażenie na artyście, efektem czego było szybkie podjęcie współpracy z formacją Bowiego „New York Organ Ensemble”, która wywindowała karierę Cartera, dając mu kontakt z prawdziwym muzycznym światem. Dzięki swoim unikalnym umiejętnościom gry na saksofonie, flecie oraz klarnecie, James szybko odnajdywał się na scenie muzycznej przez cały okres lat 80-tych i poza nimi. Jego zdolności były i w dalszym ciągu są bardzo cenione, jak świat muzyczny długi i szeroki. Wśród zaledwie niektórych formacji oraz artystów, z którymi do tej pory współpracował, można wymienić takie gwiazdy jak: Lester Bowie, Julius Hemphill, Frank Lowe & the Saxemble, Kathleen Battle, the World Saxophone Quartet, Cyrus Chestnut, Wynton Marsalis, Dee Dee Bridgewater oraz the Mingus Big Band.

Szukając ciekawej, melodycznej odskoczni, która będzie w stanie przynieść nam wysublimowane oraz urzekające doznania muzyczne, warto zwrócić się w stronę twórczości Cartera. Jego przejmujące kompozycje nadają się wręcz idealnie do leniwego popołudnia spędzonego na kanapie, czy fotelu z mocno przyciśniętymi do głowy słuchawkami. James Carter zabierze nas do krainy prawdziwego muzycznego geniuszu, a podróż ta pozwoli każdemu na szybsze osiągniecie ponownej równowagi miedzy duszą, a ciałem oraz sprawniejsze mierzenie się z codzienną zabieganą rzeczywistością.