Jamie Cullum

Jamie Cullum

Jamie Cullum

kraj: Wielka Brytania

gatunek: jazz, pop

Jamie Cullum (urodzony 20 sierpnia 1979) jest angielskim wokalistą oraz songwriterem, łączącym w swoich kompozycjach jazz z popem. Jamie znany jest przede wszystkim ze swoich cotygodniowych audycji jazzowych w BBC Radio 2, które od momentu swojego wypuszczenia w eter w 2010 roku, cieszą się stale rosnącą popularnością.

Kariera muzyczna Jamiego zaczęła się skromnie. Mając zaledwie niecałe 500 funtów wyprodukował swój pierwszy album „Jamie Cullum Trio—Heard it All Before” w 1999 roku w liczbie 500 egzemplarzy. Krążek bardzo szybko rozszedł się wśród słuchaczy, a Jamie w wyniku rosnącej popularności zyskał możliwość nowych występów, które pozwoliły mu rozpędzić jego karierę muzyczną. „Heard it All Before” stanowi obecnie pożądany rarytas muzyczny, z uwagi na swoją małą ilość wydań. Oryginalny krążek na różnych serwisach aukcyjnych potrafi osiągać zawrotne kwoty, które jednak nie odstraszają najbardziej zdeklarowanych fanów Jamiego.

W 2003 roku o Jamiego rozpoczęła się prawdziwa wojna wydawnicza, największe wytwórnie starały się zgarnąć artystę pod swój szyld, urzeczone jego umiejętnościami do tworzenia wysokiej jakości muzyki oraz porywania za sobą szerokich rzesz fanów. Potyczkę wygrało Universal podpisując z Cullumem kontrakt na milion funtów oraz dając mu sposobność do wydania drugiego albumu (2003) „Twentysomething”. Krążek raz dwa pokrył się platyną oraz uplasował na pierwszym miejscu w notowaniu najlepiej sprzedających się albumów jazzowych w Wielkiej Brytanii w 2003 roku.

Jamie swoją twórczością wywiera bezpośredni wpływ nie tylko na rozwój brytyjskiej sceny jazzowej, ale również innych gatunków muzycznych. Jego kompozycje stanowią inspiracyjną pożywkę dla artystów wywodzących się z najróżniejszych środowisk na całym świecie. Ponadto muzyk nieustannie angażuje się w liczne poboczne projekty oraz kompilacje, użyczając swoich umiejętności na potrzeby hitów różnorodnych gwiazd. Ten dynamizm zapewnia mu nie tylko rozgłos, ale przede wszystkim nowe perspektywy muzyczne. Każde doświadczenie znajduje później odbicie w jego kompozycjach, dodając do nowych releasów dodatkowego poziomu artyzmu, dzięki któremu Jamie jest w stanie jeszcze lepiej utrafić w stale rosnące wymagania nowoczesnych słuchaczy.

Chociaż Cullum postrzegany jest głównie jako artysta jazzowy, to nie stroni on od eksperymentów z innymi gatunkami muzycznymi, przez co często określa się go jako muzyka crossoverowego, którego korzenie silnie tkwią w jazzie. W trakcie kształtowania się swojej kariery, Jamie należał do kilku formacji, których styl muzyczny przechodził od hip-hopu do rocka. Ta różnorodność stanowiła dla niego inspirację w późniejszym tworzeniu swoich unikalnych kompozycji. Naleciałości tych gatunków da się wyraźnie usłyszeć w utworach Culluma, jednak nie są one dominujące – sprawia to, że jego wymiarem muzycznym mogą delektować się słuchacze, na co dzień słuchający zróżnicowanej muzyki.

Dotychczas Jamie Cullum współpracował z całą masą światowej sławy artystów oraz formacji, wśród których wymienić można takie gwiazdy jak: The White Stripes, Kanye West, Massive Attack, Pharrell, Rihanna, Pussycat Dolls, Radiohead, Gnarls Barkley, Elton John, Justin Timberlake, John Legend, Joy Division, Lady Gaga, Kylie Minogue, Sugababes, oraz wielu innych. Cullum pojawiał się również na najważniejszych festiwalach jazzowych, z każdym wystąpieniem ugruntowując swoją przyszłą muzyczną legendę. Do tej pory słuchacze mogli spotkać go na: Festival International de Jazz de Montréal (w 2006, 2009 oraz 2015), Glastonbury Festival (w 2004 i 2009), New Orleans Jazz & Heritage Festival (w 2005), Coachella 2005, 2006 South by Southwest, North Sea Jazz Festival, the Hollywood Bowl, the 2006 Playboy Jazz Festival, the 2007 Jakarta International Java Jazz Festival oraz the 2008 Monterey Jazz Festival.