Teraz gramy

Jamie Lidell

Jamie Lidell fot. Wikimedia Commons

Jamie Lidell

kraj: Wielka Brytania

gatunek: soul, muzyka elektroniczna

Jamie Lidell to angielski muzyk oraz wokalista soulowy, który w swoich kompozycjach wychodzi daleko poza ten gatunek, eksperymentując żywo z inspiracjami funkowymi oraz elektronicznymi. Dzięki łączeniu ze sobą różnorodnych stylów, jego muzyka nabiera eksperymentalnego wyrazu, który jest w stanie dostarczyć słuchaczom całej masy zróżnicowanych melodycznych doznań. W efekcie grono wiernych fanów Lidella ustawicznie się powiększa po obydwu stronach oceanu, a zapotrzebowanie na jego umiejętności mimo upływu lat nie słabnie.

Jamie Lidell znany jest głównie z bycia jednoosobowym bandem, łączącym w swoich trackach nagrane partie wokalne z beatboxingiem, które dopełnione są solidną dawką dopracowanego elektronicznie głosu. Efekt to melodyczne, wypakowane pozytywną energią, inspirowane głównie soulem piosenki, których zwyczajnie nie da się zapomnieć.

W 2000 roku artysta wydał swój pierwszy studyjny album zatytułowany „Mudllin Gear”, który szybko przyniósł mu uznanie zarówno ze strony słuchaczy, jak i środowiska krytyków muzycznych. Błyskawicznie wizja artystyczna Lidella zaczęła pokonywać granice geograficzne Wielkiej Brytanii, czyniąc z niego coraz jaśniej świecącą gwiazdę na międzynarodowym muzycznym firmamencie. Krążek ten był silnie zakorzeniony w soulu, jednak po wydaniu Jamie stwierdził, że wymiar jego muzyki można znacznie rozszerzyć o nowy rodzaj brzmień, w efekcie czego zaczęły się jego dynamiczne, szeroko zakrojone eksperymenty, które w następnych latach dostarczały słuchaczom coraz wyższej jakości kompozycji muzycznych. Dzięki ciągłemu rozwojowi swojej wizji i umiejętności, releasy Jimiego nie tracą na swojej świeżości, doskonale wkomponowując się w stale rosnące muzyczne potrzeby odbiorców na całym świecie.

Piosenki Jamiego jak na przykład „Multiply”, czy „A Little Bit More” wykorzystywane były na potrzeby dużych kampanii reklamowych oraz seriali telewizyjnych (jak Grey’s Anatomy).

Lidell angażuje się w liczne projekty kolaboracyjne, głównie z kanadyjskimi artystami: Gonzales oraz Feist and Mocky, jednak nie przepuszcza możliwości, które zapewnia mu przestrzeń Wielkiej Brytanii. W 2009 roku podjął współprace z elektronicznym duo Simian Mobile Disco nad piosenką „Off The Map”, która okazała się sporym hitem.

Muzyka oferowana przez Jamiego Lidella jest bardzo wielopoziomowa, mieszanie najróżniejszych gatunków sprawia, że każdy nawet najbardziej wybredny słuchacz będzie w stanie znaleźć w utworach artysty coś dla siebie. Jamie nie spoczywa na dotychczasowych laurach, coraz dynamiczniej przebijając się przez międzynarodową scenę muzyczną. Baza jego fanów sięga setek tysięcy, co otwiera artyście drzwi do coraz to nowszych projektów. Dla Jamiego jest to spełnienie marzeń, gdyż jak sam podkreśla w licznych wywiadach, zależy mu na tworzeniu jedynie najwyższej jakości muzyki. Współpraca z innymi artystami daje mu nowe doświadczenia, dzięki którym każdy następny album i kompozycja, zyskuje dodatkowego poziomu artyzmu. Wszystkie dotychczasowe wydania Jamiego wpisują się w praktycznie nieprzerwane pasmo sukcesów – które jednak nie uderzyło artyście do głowy. Jest on nadal skromnym chłopakiem, całkowicie skupionym na robieniu tego, co potrafi najlepiej – czyli dostarczaniu swoim odbiorcom niesamowitego, melodycznego oderwania od codziennej zabieganej rzeczywistości.