Jamie Woon

Jamie Woon fot. East News

Jamie Woon

kraj: Wielka Brytania

gatunek: elektronika

Jamie Woon (urodzony 29 marca 1983) to brytyjski wokalista, songwriter oraz producent muzyczny, który w swoich porywających kompozycjach łączy ze sobą takie style jak: electronica, R&B, trip hop, neo soul, post-dubstep oraz downtempo.

Woon zdobył międzynarodowe uznanie wydanym w 2010 roku singlem „Night Air”. Release okazał się sporym hitem, ugruntowując pozycję artysty na scenie muzycznej. Wcześniejsze wydania Jamiego nie odbiły się aż tak pozytywnym echem, jednak ich unikalny wymiar pozwolił na przestrzeni lat, zgromadzić artyście szerokie rzesze zdeklarowanych fanów, jak i wyrobić sobie profesjonalną opinię wśród krytyków oraz innych twórców. Jego niezależnie wydane Ep zatytułowane „Wayfaring Stranger” jest tego idealnym przykładem. Wśród kompozycji usłyszeć można wiele melodycznych inspiracji, które Woon perfekcyjnie ze sobą łączy – jest to znamienne gdyż w swoich utworach artysta często sięga po elementy, które na pierwszy rzut oka zdają się całkowicie przeciwstawne. W efekcie muzyki Jamiego Woona słucha się z silnie przyciśniętymi do głowy słuchawkami, nie mogąc uwierzyć, że tak doskonałe melodyczne kompilacje są możliwe. Jego utwory nie nudzą się, każdorazowo dostarczając solidnej dawki pozytywnej energii oraz pozwalając na odnalezienie nowych poziomów artyzmu z każdym ponownym odsłuchaniem.

Styl muzyczny Woona opisywany jest jako soul dopełniony o samplowane wokale oraz partie gitarowe, ten swoisty minimalizm wcale nie umniejsza jego twórczości, ale właśnie ją wyróżnia na tle innych artystów. Jamie Woon często rezygnuje ze zbędnych upiększeń „na siłę”, które zwyczajnie zakłócałyby przekaz. Artyście zależy na przekazaniu swoim odbiorcom tego, na czym najbardziej melodycznie im zależy, i trzeba przyznać, że czyni to w niesamowity sposób. Jego kunszt ceniony jest przez wielu twórców na całym świecie - w przeszłości współpracował między innymi z Amy Winehouse, którą suportował na żywo podczas jednego z koncertów. Zarówno ten jak i wiele innych występów zjednały mu nowych fanów, którzy coraz szybciej garnęli się pod jego muzycznych sztandar.

Jego debiutancki album zatytułowany „Mirrorwriting” pojawił się w obiegu 18 kwietnia 2011 roku nakładem wytwórni Polydor Records. Krążek stanowił prawdziwy powiew świeżości na brytyjskiej scenie muzycznej, momentalnie zwracając na artystę uwagę szerszej publiczności, która z zainteresowaniem zaczęła śledzić jego poczynania. 

W 2012 roku artysta ogłosił, że robi sobie przerwę od muzycznego zamieszania, fani bali się, że może oznaczać to początek wypalania się bardzo jasno świecącej gwiazdy. Jednak były to bezpodstawne obawy. Jamie powrócił w 2015 roku z nowym zjawiskowym singlem „Sharpness” oraz albumem „Making Time”, które doskonale wpisały się w dotychczasowe pasmo muzycznych sukcesów.

Jamie Woon do idealny dodatek do każdej codziennej playlisty. Ten brytyjski muzyk gwarantuje zupełnie nowy melodyczny wymiar, który zabierze słuchającego na niezgłębione jeszcze muzyczne wody, dając mu solidny zastrzyk pozytywnej energii. Jeśli jeszcze nie mieliśmy okazji przetestować możliwości Woona, to czas najwyższy to zmienić.