Jamie XX

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Jamie XX

kraj: Wielka Brytania

gatunek: muzyka elektroniczna

Jamie Smith to brytyjski artysta, producent, Dj oraz remixer, znany lepiej pod swoim scenicznym pseudonimem Jamie XX. Jego kompozycje łączą w sobie takie style jak: electronica, future garage, post-dubstep, house, UK garage oraz trip hop, pozwalając temu młodemu artyście na doskonałe odnalezienie się w praktycznie każdej muzycznej rzeczywistości. Od momentu swojego zaistnienia w przestrzeni muzycznej, Jamie szybko zdobywa sobie nowych fanów oraz uznanie ze strony zarówno krytyków, jak i czołowych artystów. W 2016 roku jego album „Colour” został nominowany do muzycznej nagrody Grammy, w kategorii Najlepszych Album Dance/Electronic.

Kariera muzyczna Smitha rozpoczęła się w 2005 roku, kiedy to dołączył do formacji The xx, w skład, której wchodzili jego przyjaciele ze szkoły: Romy Madley Croft, Oliver Sim oraz Baria Qureshi. Jamie po raz pierwszy użył swojego pseudonimu w 2009 roku promując mix albumu formacji zatytułowany „xx”. Mixtape składał się z czterech nowych tracków stworzonych przez Jamiego oraz trzech remixów istniejących już utworów. Krążek szybko pokrył się platyną w Wielkiej Brytanii. Podbudowany nowym sukcesem Jamie, wszedł bardziej w remixowy świat, angażując się do licznych pobocznych projektów, nawiązując współpracę z takimi artystami jak: Florence + The Machine, Adele, Jack Penate oraz Glasser.

W 2010 roku remixy takich utworów jak „NY Is Killing Me” Gila Scotta-Herona oraz „I’ll Take Care of U” wydany rok później, skupiły na nim ścisłą uwagę publiczności oraz krytyków muzycznych. O artyście i jego kunszcie zaczęło robić się coraz bardziej głośno, co pootwierało Smithowi drzwi do nowych projektów muzycznych oraz dało możliwości jeszcze lepszego dookreślenia swojego brzemienia.

W efekcie jego wizja cały czas ewoluowała, a fani dostawali najwyższą muzyczną jakość, która była nieustannie świeża i niepopadająca w komercyjne schematy. 2011 rok był wyjątkowo pracowity dla artysty - wydany na początku roku krążek „Gil Scott-Heron and Jamie xx” momentalnie zdobył uznanie, będąc określanym jako majstersztyk przez Ele Beattie z BBC.

Następne releasy Jamiego wpisywały się dotychczasowe pasmo sukcesów, ugruntowując jego pozycję w środowisku muzycznym. Jamie xx traktowany jest jako specjalista, który ze wszystkiego potrafi uczynić prawdziwie muzyczne arcydzieło. Nie dziwi zatem fakt, że na jego umiejętności zapotrzebowanie, wśród czołowych światowych artystów, cały czas nie słabnie. Jamie swoimi remixami oraz solowymi kompozycjami zdobywał i nadal zdobywa czołowe miejsca w notowaniach najważniejszych list przebojów w najróżniejszych krajach. Sukces nie uderza mu jednak do głowy, a on sam nie spoczywa na dotychczasowych laurach. Jamie xx to profesjonalista w pełnym znaczeniu tego słowa, nastawiony na dostarczanie swoim odbiorcom jedynie najlepszego muzycznego wymiaru, który będzie w stanie jak najpełniej wpisać się w zakres ich stale rosnących potrzeb.

Twórczość tego młodego artysty to czysty dynamizm, który sprawi, że mocniej będzie się przyciskać słuchawki do uszu. Wyjątkowe kompozycje Jamiego xx nadają się zarówno na  imprezy, nie pozostawiając na słuchających suchej nitki, jak i do leniwego zalegania na kanapie i spokojnego rozkoszowania się melodycznym artyzmem. Jamie xx to doskonała odskocznia w często skostniałych współczesnych schematach. Jeżeli poszukujemy czegoś prawdziwie nowatorskiego, co przyniesie nam solidną dawkę pozytywnej energii do mierzenia się z codziennym zabieganym światem, to z pewnością nie powinniśmy przechodzić obok twórczości Jamiego xx obojętnie, lecz czym prędzej dołączyć go do swojej playlisty.