Jamiroquai

Jamiroquai fot. fot. Fabio Venni/ Wikipedia

Jamiroquai

kraj: Wielka Brytania

gatunek: funk, acid-jazz, pop

Jamiroquai to brytyjska formacja łącząca w sobie elementy acid jazzu oraz funku, założona w 1992 roku i kojarzona głównie dzięki swojemu frontmanowi, którym jest Jay Kay. W latach 90-tych Jamiroquai byli czołową siłą napędową zarówno dla brytyjskiego, jak i światowego ruchu funkowo – jazzowego, wytyczając nowe trendy oraz łamiąc dotychczasowe schematy muzyczne. Ich wpływ na rozwój różnorodnych gatunków muzycznych jest nie do opisania, wiele z kompozycji formacji stało się praktycznie z dnia na dzień międzynarodowymi hitami, zapisując się na stałe w muzycznej historii stanowiąc bogate źródło inspiracji dla następujących po sobie pokoleń artystów na całym świecie.

Albumy Jamiroquai nie prezentowały sobą statycznej wizji, lecz stale zmieniający się obraz, który ewoluował wraz z doświadczeniem nabieranym przez muzyków oraz zmieniającymi się gustami odbiorców. W późniejszych releasach daje się wyraźnie zauważyć elementy zaczerpnięte z popu, rocka oraz elektroniki, które dodawały kolejnego poziomu muzycznego artyzmu powstającym kompozycjom oraz pozwalały grupie na lepsze odnalezienie się na zmieniającej się scenie muzycznej. Twórczość Jamiroquai zestawiana jest razem z takimi grupami jak Incognito, The James Taylor Quarter oraz The Brand New Heavies – z których każda wywarła bezpośredni wpływ na rozwój światowej muzyki. Bez Jamiroquai współczesny muzyczny gmach byłby bez wątpienia mniej okazały, a melodyczna światowa mozaika bardzo straciłaby na swojej zjawiskowości.

Najbardziej znanym kawałkiem formacji jest „Virtual Insanity”, który został obsypany nagrodami w tym między innymi czterema MTV Video Music Awards w 1997 roku, jak i nagrodą Grammy w kategorii Najlepsze Wykonanie Popowe.

Nazwa Jamiroquai to połączenie „jam session” oraz „iroquai” (nazwa indiańskiego plemienia). Skład grupy zmieniał się na przestrzeni lat, docierając swoją muzyczną wizję, jednak frontman Jason „Jay” Kay, Derrick McKenzie oraz perkusista Sola Akingbol stanowią niezachwiany fundament, na którym opiera się formacja. Kay stał się główną siłą przy powstaniu Jamiroquai, kiedy nieudała mu się próba bycia wokalistą grupy Brand New Heavies.

Pierwszy oficjalny singiel grupy zatytułowany „When You Gonna Learn” wydany został w 1992 roku, wpisując się w konwencje acid jazzowe. Release szybko przyniósł muzykom uznanie, otwierając drzwi do podpisania kontraktu z Sony Music Entertainment. Już rok później na rynku pojawił się pierwszy studyjny album Jamiroquai pod tytułem „Emergency on Planet Earth”, który zebrał pod muzycznym sztandarem artystów, nowe rzesze fanów. Idąc za ciosem pełni muzycznych pomysłów Jamiroquai w następnym roku wydali kolejny album zatytułowany „The Return of the Space Cowboy”. Singiel z tego krążka „Space Cowboy” zdobył sobie uznanie w środowisku klubowym, rozgrzewając przez długie miesiące dance floor w najbardziej prestiżowych spotach na całym świecie.  

W czasie wzrostu coraz większej popularności w Wielkiej Brytanii, Europie, Australii, Nowej Zelandii oraz Japonii, Jamiroquai pozostali praktycznie nieznani w USA. Przełom przyszedł razem z ich trzecim albumem „Without Moving” wydanym w 1996 roku, z którego pochodzą dwa ich najbardziej znane hity „Virtual Insanity” oraz „Cosmic Girl”. Jamiroquai nie zatrzymują się, wydając cały czas nowe zjawiskowe kompozycje. Każdy album, remix oraz release wpisuje się w ciąg praktycznie nieprzerwanych sukcesów muzycznych.

Jamiroquai to artyści, których twórczość przyniesie maksimum niesamowitych melodyczny doświadczeń, ich głębokie przemyślane kompozycje doskonale dopełnią codzienności każdego nawet najbardziej wymagającego słuchacza, czyniąc dzień bardziej muzycznie kompletnym.