Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 35208, ID obiektu: 35350

Janelle Monae

Janelle Monae

Janelle Monae

Życie i twórczość Janelle Monae - bio, kariera, albumy, trasa koncertowa, single

Janelle Monae, Monae Janelle

kraj: USA

gatunek: soul, funk, pop, art rock

Janelle Monae Robinson (urodzona 1 grudnia 1985 roku) znana lepiej jako Janelle Monae jest amerykańską artystką, aktorką, modelką oraz piosenkarką, którą zaznaczyła swoją obecność na scenie muzycznej, wydając swój pierwszy nieoficjalny album zatytułowany „The Audition”. Ugruntowanie pozycji przyniosło jej jednak konceptualne Ep – „Metropolis: Suite I (The Chase)”, które szybko uplasowało się na wysokich miejscach w czołowych notowaniach list muzycznych.

W 2010 roku artystka wydała pełny album studyjny zatytułowany „The ArchAndroid”, który powielał motywy koncepcyjne z jej pierwszego Ep. Krążek szybko spotkał się z uznaniem zarówno ze strony publiczności, jak i środowiska krytyków muzycznych, zgarniając po drodze kilka nominacji – jak np. do muzycznej nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Współczesny Album R&B podczas 53 gali. Kompozycja „Tightrope” była z kolei nominowana do najlepszego wystąpienia Urban/Alternative na tej samej uroczystości. „ArchAndroid” jest jednym z najbardziej udanych muzycznych dzieł artystki, nie tylko pod względem komercyjnym. Dzięki zgromadzonym tam kompozycjom Janelle szybko zdobyła sobie ogromne rzesze fanów oraz otworzyła drzwi do wielu pobocznych projektów, przy których współpracowała z czołowymi światowymi artystami. W ciągu swojej kariery Monae była sześciokrotnie nominowana do nagród Grammy w licznych kategoriach – pokazuje to wyjątkową finezję oraz umiejętności artystki, które z roku na rok coraz lepiej przemawiają do międzynarodowej publiczności, doskonale wpisując się w jej rosnące potrzeby.

W 2013 Janelle wydała swój drugi studyjny album zatytułowany „The Electric Lady”, który wpisywał się w dotychczasowe pasmo sukcesów, dając wyraźny sygnał w świat, że gwiazda artystki świeci coraz jaśniej na muzycznym firmamencie. Monae posiada nawet swój własny dzień – w uznaniu je artyzmu oraz zaangażowania społecznego, miasto Boston ogłosiło 16 października 2013 „Dniem Janelle Monae”.

Każdy z albumów oraz nowych releasów Janelle jest szeroko inspirowany przez różnorodne sfery codziennego życia – sztukę, politykę warunki społeczne, muzykę (twórczość chociażby takich artystów jak: Michael Jackson, Janet Jackson, Prince, Outkast, Erykah Badu, James Brown, Grace Jones, Stevie Wonder, David Bowie, Jimi Hendrix, Bernard Herrmann, Funkadelic czy the Incredible String Band), kontakty międzyludzkie oraz wiele innych. Artystka czerpie natchnienie praktycznie ze wszystkiego, odnajdując niezgłębione pokłady artyzmu w rzeczach, które można często traktować jako prozaiczne. W efekcie jej wizja muzyczna jest prawdziwie unikalna i bliższa słuchaczowi, bardziej niż by się mogło wydawać. Przejmujących kompozycji Janelle nie tylko się słucha – je się bardzo intensywnie przeżywa, każdorazowo odnajdując w nich nowe pokłady artyzmu. Przez to jej muzyka praktycznie się nie nudzi, dostarczając wielu niezapomnianych godzin muzycznych uniesień.

Janelle Monae