Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 17506, ID obiektu: 17543

Janet Jackson

Janet Jackson

Janet Jackson

Szczegóły z życia i twórczości artystki - bio, ścieżka kariery muzycznej, ciekawostki, trasy, przeboje, wpadki

Jackson Janet

kraj: USA

gatunek: pop

Janet Damita Jo Jackson (urodzona 16 maja 1966) to amerykańska wokalistka, songwriterka, tancerka, aktorka oraz międzynarodowa ikona, która przez swoją twórczość od lat rozbudowuje światowy muzyczny gmach.

Janet znana jest z tworzenia unikalnych, innowacyjnych, prowokacyjnych oraz głębokich kompozycji muzycznych, które są w stanie doskonale utrafić w oczekiwania odbiorców. Jest ona jedną z głównych sił napędowych w kulturze rozrywkowej, od ostatnich 30 lat rozwijając, przez swój udział środowisko artystyczne na wielu poziomach. Jej muzyka łączy w sobie elementy zaczerpnięte z R&B, popu, hip hopu, dance’u oraz funku. Janet nie zamyka się w obrębie jednego stylu muzycznego, cały czas eksperymentując z nowymi brzmieniami, w efekcie czego mimo wielu lat istnienia na scenie muzycznej, jej wizja w dalszym ciągu pozostaje świeża i pełna mocy.

Janet Jackson stała się popową ikoną w 1982 roku, po podpisaniu kontraktu z wytwórnią A&M Records. Jej albumy oraz kompozycje od początku kariery szybko zdobywały uznanie zarówno publiczności, jak i środowiska krytyków muzycznych. Gwiazda Janet praktycznie w ogóle nieprzygasła, a pod jej muzyczny sztandar w dalszym ciągu garną się milionowe rzesze odbiorców na całym świecie. Janet to profesjonalistka w najczystszym wydaniu, zorientowana na dostarczaniu swoim odbiorcom jedynie najwyższej jakości porywającej muzyki. Liczne kolaboracje z czołowymi światowymi artystami, pozwalają jej na doskonałe odnalezienie się praktycznie w każdej muzycznej rzeczywistości oraz na dodanie kolejnego poziomu wyszukanego artyzmu do swoich własnych kompozycji.

W 1991 roku Janet Jackson podpisała swój pierwszy multi-milionowy kontrakt z wytwórnią Virgin Records, stając się jedną z najlepiej opłacanych artystek na rynku muzycznym. Pierwszy album zatytułowany „Janet” sprawił, że artystka zaczęła być postrzegana jako symbol sexu swoich czasów. Był to efekt zamierzony, gdyż Janet żywo eksperymentowała z wyrażaniem seksualności przez swoją pracę, łamiąc przyjęte schematy oraz niejednokrotnie szokując. Wszystko to składało się na stale rosnącą popularność artystki, której nowi fani byli wręcz zafascynowani muzycznymi oraz choreograficznymi pomysłami wschodzącej gwiazdy. Do końca lat 90 – tych Janet Jackson miała już ugruntowaną pozycję na światowym rynku, wpływając swoją twórczością praktycznie na każdy muzyczny gatunek. Jej albumy jak chociażby: „All for You” czy „Discipline”, stanowią zbiór niezapomnianych kompozycji, z których wiele weszło do klasycznego muzycznego kanonu, będąc inspiracyjną pożywką dla setek artystów na całym świecie.

W trakcie swojej kariery Janet sprzedała zawrotną ilość ponad 100 milionów egzemplarzy swoich nagrań, co czyni z niej najlepiej sprzedającą się artystkę w historii muzyki współczesnej. Takie single jak: "Nasty", "Rhythm Nation", "That's the Way Love Goes", "Together Again" oraz "All for You", stanowią jej muzyczną wizytówkę doskonale prezentując poziom artyzmu, do którego od lat aspirują inni twórcy. Janet jest również jedną z najczęściej uhonorowywanych artystek. Muzyka Jackson jest prawdziwie ponadczasowa, releasy sprzed 20 lat nie straciły nic na swojej mocy, dalej zachwycając kolejne pokolenia fanów. Zdolnością do tworzenia muzyki, która jest w stanie oprzeć się przemijającemu czasowi, może pochwalić się naprawdę niewielu artystów, a Janet znajduje się w ich ścisłej czołówce.

Janet Jackson

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument Best Album 1
Dokument Janet Jackson Album 1
Dokument Dream Street Album 1
Dokument janet. Album 1
Dokument The Velvet Rope Album 1