Jessie Ware

Jessie Ware fot. Wikimedia Commons

Jessie Ware

kraj: Wielka Brytania

gatunek: soul, R&B, UK garage, quiet storm, trip hop, dubstep

Jessica Lois "Jessie" Ware (urodzona 15 października 1984) jest brytyjską wokalistką oraz songwriterką, która zaistniała w szerszej świadomości odbiorców, dzięki wydaniu swojego debiutanckiego albumu „Devotion” w 2012 roku. W swoich kompozycjach Jessica szeroko wykorzystuje inspiracje zaczerpnięte z takich muzycznych gatunków jak: pop, R&B, electronica oraz soul. Jej pierwszy release szybko uplasował się w pierwszej piątce UK Albums Chart, sprawiając że o Jessice zaczęło robić się głośno w środowisku muzycznym. Słuchacze raz dwa zwrócili uwagę na niesamowity artyzm, jakim odznaczały się albumowe kompozycje, w tym wyjątkowy singiel „Wildest Moments”. Pojawienie się Jessie Ware w brytyjskiej przestrzeni muzycznej stanowiło długo wyczekiwany powiew melodycznej świeżości. W efekcie przed artystką praktycznie z dnia na dzień zaczęły otwierać się drzwi do coraz ambitniejszych projektów oraz współprac z licznymi czołowymi artystami – nie tylko z brytyjskiego środowiska.

Jessie to przyjaciółka gwiazd rozwijających najróżniejsze artystyczne gałęzie – między innymi Adele, czy Erika Leonard (autorka 50 twarzy Grey’a). Te kontakty stanowią dla niej duże źródło muzycznej inspiracji, pozwalając zawierać w swoich unikalnych kompozycjach różnorodne perspektywy osób, które na co dzień obracają się w innej niż ona rzeczywistości. Daje to jej przebojom niesamowitego wyrazu, pozwalając słuchającemu na zyskanie pełniejszego wglądu w prywatny świat artystki oraz dotarcie do sedna jej muzycznej wizji.

W latach poprzedzających wydanie swojego solowego krążka, Ware współpracowała przy występach na żywo Jacka Penate’a, użyczając mu swojego niepowtarzalnego głosu. Jak sama przyznaje współpraca z artystą stanowiła dla niej świetny trening, z którego wyniosła całą masę wskazówek na przyszłość.

W 2010 roku wydana została kolaboracja między Ware, a Tickiem, jednym z członków grupy Penata. W niedługim czasie artyści wypuścili kolejny release zatytułowany „Valentine”, który szybko odbił się głośnym, pozytywnym echem w środowisku muzycznym. Wszystko to przygotowywało grunt pod przyszły studyjny release Jessie, zwracając na nią uwagę słuchaczy, którzy byli wręcz zafascynowani jej umiejętnościami wokalnymi.

14 października 2011 roku Ware wydała swój debiutancki solowy singiel zatytułowany „Strangest Feeling”. Rok później pojawił się kolejny - „Running”, który stanowił przewodni singiel jej pierwszego krążka „Devotion”. Jessie nie spoczywała na dotychczasowych laurach cały czas kompletując materiał do nowych wydań. Kolejne single „110%”, „Wildest Moments” oraz „Night Light” doskonale wpisały się w pasmo dotychczasowych muzycznych sukcesów Ware, podbijając notowania list muzycznych oraz zapewniając jej wiele nominacji (do między innymi prestiżowej nagrody Mercury Prize).

W 2012 roku „110%” została zmieniona na „If You’re Never Gonna Move” z powodu zawiłości prawnych co do użytych sampli.

W 2013 roku artystka wyruszyła na intensywną trasę koncertową po wielkiej Brytanii, której sukces pokierował ją na resztę Europy, gdzie wystąpiła między innymi na czołowych muzycznych festiwalach.

Jessie Ware to coraz jaśniej świecąca gwiazda na międzynarodowym muzycznym firmamencie. Jej unikalne utwory doskonale nadają się, jako dopełnienie każdej codziennej playlisty. Ware przyniesie każdemu moc pozytywnej energii, która pomoże lepiej mierzyć się z wymagającą, zabieganą rzeczywistością.