Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jill Barber

Jill Barber fot. Wikimedia Commons

Jill Barber

kraj: Wielka Brytania

gatunek: folk, pop

Jill Barber (urodzona 6 lutego 1980) to kanadyjska wokalistka oraz songwriterka, której początkowy styl kompozycyjny orbitował wokół folku oraz popu, jednak jej obecne releasy wykazują znacznie większą różnorodność - czerpiąc głęboko z rocka oraz vocal jazzu.

Barber zaistniała w przestrzeni muzycznej wraz z wydaniem swojego debiutanckiego krążka zatytułowanego „Oh Heart” w 2005 roku, który szybko przyniósł jej popularność na kanadyjskiej scenie muzycznej. W wyniku rosnącej famy oraz pozytywnego odzewu z jakim spotkał się album, Jill zdobyła nagrodę najlepszej kanadyjskiej artystki solowej w 2007 roku. Pozytywne recenzje ze strony krytyków muzycznych oraz powiększające się rzesze zdeklarowanych fanów, zapewniły jej nowe możliwości do występów oraz pełniejszego wyrażenia swojej muzycznej wizji. W 2007 roku pojawiła się na Summer Sundae Festival w Leicester, a od marca intensywnie koncertowała po całej Kanadzie, jako członek Stuart McLean CBC Radio Show – The Vinyl Cafe (do którego powróciła w 2009).

Mimo intensywnych występów artystka nie zaprzestała zbierania materiału do swoich nowych wydań, traktując każde nowe doświadczenie w trasie, jako istotną cegiełkę w procesie tworzenia swoich zjawiskowych kompozycji.

Efektem było wydanie w 2008 roku nowego studyjnego albumu z pełnym zapleczem orkiestrowym. Krążek „Chances” był już silnie zakorzeniony w tendencjach jazzowych, przy jego powstaniu dużą rolę odegrała kanadyjska legenda muzyczna Ron Sexsmith. Album bardzo szybko odbił się głośnym, pozytywnym echem w przestrzeni muzycznej, jeszcze lepiej ugruntowując pozycję Barber jako coraz jaśniejszej gwiazdy. W niedługim czasie po wydaniu „Chances”, Jill rozpoczęła kolejne trasy koncertowe – jednak tym razem Kanada nie stanowiła dla niej granicy. Wizja muzyczna Barber szybko przebiła się do świadomości międzynarodowych odbiorców, a artystka zaczęła występować na całym globie.

Kolejny album Barber „Mischievous Moon” wydany nakładem Outside Music w 2011 roku, wpisywał się w jej dotychczasowe pasmo sukcesów, prezentując sobą dopracowane brzmienie, które jeszcze lepiej potrafiło wpisać się w stale rosnące potrzeby światowych odbiorców. W tym samym roku Jill razem z Matthew Barberem stworzyli cover formacji The Hardship Post „Your Sunshine”, który pojawił się na charytatywnym albumie kompilacyjnym „Have Not Been the Same - Vol. 1: Too Cool to Live, Too Smart to Die”

W okresie 2013 – 2016 artystka wydała trzy kolejne albumy studyjne „Chansons”, „Fool’s Gold” oraz „Matthew Barber, Jill Barber - The Family Album”, z których każdy stanowi zupełnie odmienną muzyczną perspektywę. Barber pokazuje w nich dobitnie swoje umiejętności, łącząc przenikające lirycznie przekazy z fenomenalnym melodycznym podejściem. W efekcie jej zjawiskowe kompozycje dostarczają wielu godzin intensywnych, pozytywnych doznań, stanowiąc doskonałe dopełnienie każdego dnia.