Teraz gramy

Jill Barber

Jill Barber fot. Wikimedia Commons

Jill Barber

kraj: Wielka Brytania

gatunek: folk, pop

Jill Barber (urodzona 6 lutego 1980) to kanadyjska wokalistka oraz songwriterka, której początkowy styl kompozycyjny orbitował wokół folku oraz popu, jednak jej obecne releasy wykazują znacznie większą różnorodność - czerpiąc głęboko z rocka oraz vocal jazzu.

Barber zaistniała w przestrzeni muzycznej wraz z wydaniem swojego debiutanckiego krążka zatytułowanego „Oh Heart” w 2005 roku, który szybko przyniósł jej popularność na kanadyjskiej scenie muzycznej. W wyniku rosnącej famy oraz pozytywnego odzewu z jakim spotkał się album, Jill zdobyła nagrodę najlepszej kanadyjskiej artystki solowej w 2007 roku. Pozytywne recenzje ze strony krytyków muzycznych oraz powiększające się rzesze zdeklarowanych fanów, zapewniły jej nowe możliwości do występów oraz pełniejszego wyrażenia swojej muzycznej wizji. W 2007 roku pojawiła się na Summer Sundae Festival w Leicester, a od marca intensywnie koncertowała po całej Kanadzie, jako członek Stuart McLean CBC Radio Show – The Vinyl Cafe (do którego powróciła w 2009).

Mimo intensywnych występów artystka nie zaprzestała zbierania materiału do swoich nowych wydań, traktując każde nowe doświadczenie w trasie, jako istotną cegiełkę w procesie tworzenia swoich zjawiskowych kompozycji.

Efektem było wydanie w 2008 roku nowego studyjnego albumu z pełnym zapleczem orkiestrowym. Krążek „Chances” był już silnie zakorzeniony w tendencjach jazzowych, przy jego powstaniu dużą rolę odegrała kanadyjska legenda muzyczna Ron Sexsmith. Album bardzo szybko odbił się głośnym, pozytywnym echem w przestrzeni muzycznej, jeszcze lepiej ugruntowując pozycję Barber jako coraz jaśniejszej gwiazdy. W niedługim czasie po wydaniu „Chances”, Jill rozpoczęła kolejne trasy koncertowe – jednak tym razem Kanada nie stanowiła dla niej granicy. Wizja muzyczna Barber szybko przebiła się do świadomości międzynarodowych odbiorców, a artystka zaczęła występować na całym globie.

Kolejny album Barber „Mischievous Moon” wydany nakładem Outside Music w 2011 roku, wpisywał się w jej dotychczasowe pasmo sukcesów, prezentując sobą dopracowane brzmienie, które jeszcze lepiej potrafiło wpisać się w stale rosnące potrzeby światowych odbiorców. W tym samym roku Jill razem z Matthew Barberem stworzyli cover formacji The Hardship Post „Your Sunshine”, który pojawił się na charytatywnym albumie kompilacyjnym „Have Not Been the Same - Vol. 1: Too Cool to Live, Too Smart to Die”

W okresie 2013 – 2016 artystka wydała trzy kolejne albumy studyjne „Chansons”, „Fool’s Gold” oraz „Matthew Barber, Jill Barber - The Family Album”, z których każdy stanowi zupełnie odmienną muzyczną perspektywę. Barber pokazuje w nich dobitnie swoje umiejętności, łącząc przenikające lirycznie przekazy z fenomenalnym melodycznym podejściem. W efekcie jej zjawiskowe kompozycje dostarczają wielu godzin intensywnych, pozytywnych doznań, stanowiąc doskonałe dopełnienie każdego dnia.