Jimmy Scott

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Jimmy Scott

kraj: USA

gatunek: jazz

James Victor "Jimmy" Scott (urodzony 17 lipca 1925, zmarł 12 czerwca 2014) był amerykańskim wokalistą jazzowym, znanym głównie z niespotykanej siły swojego głosu oraz przywiązania do tworzenia urzekających ballad oraz romantycznych piosenek.

Wokalista ten swoją twórczością przyczynił się nie tylko do rozwoju współczesnego jazzu, ale również wszystkich innych gatunków muzycznych. Jego kompozycje od lat stanowią inspiracyjną pożywkę dla wielu następujących po sobie artystów, którzy każdorazowo odnajdują w utworach Scotta rodzaj artyzmu, o który wyjątkowo ciężko w dzisiejszych czasach.

Okres 1940 – 1950 był dla Scotta najbardziej udanym, wtedy to zaistniał on w szerszej świadomości odbiorców (gdy śpiewał w Lionel Hampton Band, tworząc hit „Everybody's Somebody's Fool") oraz wydał kilka zjawiskowych albumów, które ugruntowały jego pozycję na scenie muzycznej. Rosnąca popularność pozwoliła Scottowi na rozpoczęcie współpracy z licznymi artystami, przy różnorodnych muzycznych projektach – dawało mu to szerszą perspektywę przy tworzeniu swoich przyszłych kompozycji wzbogacając jego artystyczną wizję o nowe zjawiskowe poziomy.

Między 1960 – 1990 Scott w dalszym ciągu wydawał nowe albumy, chociaż jego popularność wyraźnie podupadła. Jednak Jimmy nie poddawał się cały czas docierając swoje możliwości oraz wykorzystując swój unikalny głos. Możliwości wokalne Scotta były jego wizytówką, ale cierpiał on na rzadką przypadłość genetyczną – syndrom Kallmanna, która sprawiała, że ciało Jimmy’ego przestało rosnąć. W wieku 37 lat miał on posturę nastolatka oraz głos, który nie przeszedł do końca mutacji. Zamiast załamywać się Jimmy Scott przekuł swoje ograniczenia w narzędzie do ukształtowania swojej unikalnej muzycznej kariery. Ten niesamowity hart ducha oraz zorientowanie do podążania za marzeniami, przejawia się w jego późniejszych balladycznych oraz romantycznych produkcjach, przynosząc słuchaczom wyjątkowo silne muzyczne doznania.

Jimmy w swoich kompozycjach szeroko inspirował się twórczością takich artystów jak: Billie Holiday, Ray Charles, Frankie Valli, Dinah Washington oraz Nancy Wilson, których zresztą znał osobiście i którzy często przyznawali, że Scott należy do jednych z ich ulubionych artystów.

Zwrot w karierze przyszedł w 1963 roku, kiedy to Jimmy podpisał kontrakt z wytwórnią Raya Charlesa Tangerine Records Label. Pod czujnym okiem tej muzycznej legendy, Jimmy wydał album, który traktowany jest jako jeden z najlepszych wokalnych jazzowych krążków wszechczasów – „Falling in Love is Wonderful”. Niestety w skutek zawiłości prawnych związanych z wcześniejszym kontraktem, nagranie zostało wycofane, a album musiał czekać przeszło 40 lat na re-release. Kariera muzyczna Jimmy’ego pełna była podobnych przestojów, wydawać by się mogło, że artystyczny świat próbuje ze wszystkich sił zahamować wokalistę oraz nie pozwolić jego muzycznej wizji na dotarcie do odbiorców. Jednak Jimmy nigdy się nie poddał idąc pod prąd niezależnie od okoliczności, z jasno określonym celem.

Kariera muzyczna Scotta to okres rozciągający się na prawie 65 lat. W tym czasie współpracował on oraz występował u boku takich artystów i formacji jak: Charlie Parker, Sarah Vaughan, Lester Young, Lionel Hampton, Charles Mingus, Fats Navarro, Quincy Jones, Bud Powell, Ray Charles, Wynton Marsalis, Peter Cincotti, David Byrne, Lou Reed, Flea, Michael Stipe oraz Antony & The Johnsons. Jego wpływ na rozwój międzynarodowej sceny muzycznej jest wręcz nieoceniony. Jimmy Scott to artysta, którego muzyczna wizja ma sobą wiele do zaoferowania, jeżeli szukamy unikalnej jazzowej odskoczni zdolnej poruszyć najczulsze ludzkie struny, to kompozycje Scotta będę doskonałym rozwiązaniem.