Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Joe Cocker

Joe Cocker fot. Joe Cocker

Joe Cocker

Kariera Joe Cockera zaczęła się we wczesnych latach 60tych, w rodzinnym mieście artysty - Sheffield.

Urodził się w 20 maja 1944 roku w Sheffield w Wielkiej Brytanii. Karierę muzyczną rozpoczynał w wieku 15 lat w zespole The Avengers swojego brata Victora pod pseudonimem scenicznym Vance Arnold. Następnie założył z basistą Chrisem Staintonem zespół Grease Band, z którym nagrał swój pierwszy przebój "With A Little Help From My Friends" autorstwa Beatlesów.

Kariera Joe Cockera zaczęła się we wczesnych latach 60tych, w rodzinnym mieście artysty - Sheffield. Jak dla wielu innych muzyków w tamtym czasie, dla Joe inspiracją był amerykański soul i R’n’B. Cocker intensywnie poszukiwał swojego własnego repertuaru, a fani na całym świecie już wkrótce mieli usłyszeć głos, który krytycy zgodnie okrzyknęli „najlepszym białym soulowym brzmieniem jakie zrodziło się w Ameryce”.

Po raz pierwszy zrobiło się o Joe Cockerze zrobiło się głośno w 1969 roku na Festiwalu Woodstock, kiedy wykonał chyba najbardziej znaną przeróbkę piosenki Beatlesów w historii. Jego niepowtarzalna wersja „With A Little Help From My Friends” podbiła listy przebojów na całym świecie i była zapowiedzią nowego rozdziału w muzyce rozrywkowej. W latach 1969 - 2010 Joe Cocker nagrał 21 płyt studyjnych, 7 płyt koncertowych i 6 kompilacji największych przebojów. Joe Cocker kilkakrotnie wystąpił w Polsce grając koncerty między innymi w Poznaniu, Krakowie, Gdyni i Warszawie.

Kilkakrotnie koncertował w Polsce; w roku 2000, promując album "No Ordinary World", w 2002 podczas trasy promującej płytę "Respect Yourself' 5 lipca 2002 na stadionie Pogoni w Szczecinie, 24 czerwca 2007 wystąpił w poznańskiej Arenie oraz 13 i 14 sierpnia 2007 w Krakowie i Gdyni na Skwerze Kościuszki. 10 grudnia 2007 Joe Cocker wystąpił na warszawskim Torwarze. 19 września 2010 roku wystąpił w polskiej edycji "Tańca z gwiazdami". 

Oficjalna strona artysty: www.cocker.com