Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Joe Henderson

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Joe Henderson

kraj: USA

gatunek: jazz

Joe Henderson (urodzony 24 kwietnia, zmarł 30 czerwca 2001) był amerykańskim tenorem jazzowym oraz saksofonistą, który w swojej twórczości łączył ze sobą takie style jak: Hard bop, Post-bop, Soul jazz, Mainstream jazz oraz Jazz fusion. W trakcie swojej kariery, której przestrzał to ponad 40 lat występów na międzynarodowej scenie muzycznej, Henderson współpracował z jednymi najbardziej znanych artystów, rozbudowując nie tylko światowy jazzowy gmach, ale pojęcie muzyki jako takiej. Wiele z jego utworów weszło, jako standard do światowego muzycznego kanonu, stanowiąc bogatą inspiracyjną pożywkę dla następujących po sobie pokoleń artystów, dla których Joe Henderson stanowił wzór do naśladowania.

Mając 18 lat Henderson żywo udzielał się na jazzowej scenie w Detroit, grając w akompaniamencie z licznymi nowojorskimi gwiazdami w jam sessions. W tym samym czasie kontynuował on swoje studia na Wayne State University, nie zapominając o szlifowaniu umiejętności gry na saksofonie (pod okiem Larry’ego Teala).

W okresie 1960 – 62 Henderson został powołany w szeregi amerykańskiej armii. Służył on ojczyźnie również swoim talentem muzycznym. Wygrał on wtedy organizowany konkurs, którego nagrodą była światowa trasa koncertowa dla podniesienia morale żołnierzy. Doświadczenia te pomogły artyście na lepsze dotarcie swojej muzycznej wizji oraz zdobycie nowych kontaktów, które po opuszczeniu armii bardzo mu się przydały w rozpędzeniu swojej kariery muzycznej.

Pierwsze nagrania Hendersona odznaczają się silnym wpływem hard-bopowym, jednak w miarę docierania się swojego stylu, Joe zaczął wprowadzać do swoich kompozycji nowe elementy zaczerpnięte z R&B, Latin oraz avant-gardy. W między czasie Joe działał w kilku formacjach jak np. Horace Silver Band, której pomógł stworzyć ich niesamowity hit „Song for My Father”.

W 1968 roku eksperymenty muzyczne Hendersona weszły w zupełnie nową fazę, artysta zaczął coraz bardziej inspirować się funkiem oraz studyjnymi efektami elektronicznymi. Doskonałym wyrazem tej ewolucji są jego krążki zatytułowane: „Power to the People”, „In Pursuit of Blackness” oraz „Black Narcissus”. Odzwierciedlają one ponadto rosnącą świadomość społeczną oraz polityczną artysty, który angażował się swoją muzyką w różnorodne akcje, starając się zwracać uwagę społeczeństwa na istotność zmian, które wokół niego zachodzą.

Twórczość Joe’go Hendersona można opisać wyłącznie jako gigantyczną. Stworzone przez niego kompozycje idą w setki, a każda z nich stanowi unikalną muzyczną perspektywę, która nie straciła na mocy swojego przekazu, mimo wielu lat od wydania. Henderson stanowił główną siłę napędową dla rozwoju światowego jazzu, jak i wielu innych gatunków muzycznych. Jego zjawiskowe fuzjie przez cały okres kariery zjednywały mu serca i umysły słuchaczy na całym świecie oraz uznanie ze strony współtworzących artystów. Joe awansował do statusu legendy potrafiącej się doskonale odnaleźć w praktycznie każdej muzycznej rzeczywistości i drgnąć swoim artyzmem najbardziej czułe ludzkie struny. Jego wyjątkowe umiejętności gry oraz kompozycji prezentowane w zebranych utworach, zapewniają mu nieśmiertelność. Szukając prawdziwie zjawiskowej, ambitnej oraz urzekającej odskoczni muzycznej, nie powinno się przechodzić obok twórczości Joe’go Hendersona obojętnie. Jego olbrzymia dyskografia pozwoli każdemu na poszerzenie swoich horyzontów muzycznych, zapewniając wiele godzin niesamowitych melodycznych przeżyć.