Joe Whiting

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Joe Whiting

kraj: USA

gatunek: r'n'r, soul

Joe Whiting znany również, jako Jumpin Joe Whiting to amerykański muzyk, który swoje rock and rollowe utwory dopełnia o inspiracje zaczerpnięte między innymi z rhythmu oraz soulu. W efekcie do rąk słuchaczy na całym świecie trafiają wyjątkowo oryginalne kompozycje, które zwyczajnie nie pozwalają usiedzieć na miejscu. Muzyka Whitinga przenika swoją pozytywną energią do samej głębi sprawiając, że nogi same ruszają się w rytm dostarczanej melodycznej perfekcji. Joe stanowi jedną z głównych sił napędowych w rozwoju muzyki rockowej. W trakcie swojej kariery występował on w wielu formacjach, wśród najważniejszych wymienić można takie jak: „Free Will”, „Jukin' Bone” oraz „Back Bone Slip”.

Jako wokalista rockowy Joe cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony słuchaczy, jak i innych artystów, którzy często zapraszają go do udziału w różnorodnych projektach muzycznych. Joe swoimi niesamowitymi umiejętnościami gry oraz śpiewu, dodaje niepowtarzalnego poziomu artyzmu wszystkiemu czego się dotknie. Nie bez powodu nazywany jest „Mr. Rock and Roll”.

Joe intensywnie rozwija amerykańską scenę rockową, jednak jego wizja skutecznie pokonuje granice geograficzne zjednując mu zdeklarowanych fanów na całym świecie. Mimo wielu lat działania na scenie artystycznej, kompozycje Whitinga są w dalszym ciągu wyładowane energią, która jest w stanie doskonale wpasować się w muzyczne wymagania nowoczesnego słuchacza. Whiting to doskonała odskocznia od współczesnych często skostniałych melodycznych schematów, która oferuje wysokiej jakości oderwanie się od codziennej, zabieganej rzeczywistości.

W trakcie swojej kariery Joe koncertował z największymi artystami danych czasów, otwierał między innymi koncert grupy Van Halen, grał backupy dla Bo Diddleya, Jerry’ego Lewisa oraz wielu innych. Przez pewien czas wypełnił miejsce w formacji Elf, zastępując Ronniego Dio. W 2009 roku został wciągnięty do współpracy z Savoy Brown – brytyjską formacją bluesowo – rockową, która najęła go, jako głównego wokalistę. Dzięki tej współpracy Whiting lepiej ugruntował swoją pozycję w świadomości międzynarodowych odbiorców, udając się na koncerty po Europie, Ameryce oraz Kanadzie. Po jakimś czasie Joe opuścił szeregi formacji stwierdzając, że nie tworzy ona do końca muzyki, która odpowiadałaby jego artystycznej wizji. Jednak wyniesione doświadczenia nie poszły na marne. Joe to artysta wyjątkowo dynamiczny, który cały czasy angażuje się w liczne projekty muzyczne. On zwyczajnie musi być w ciągłym ruchu. Mimo międzynarodowej sławy, muzyk w dalszym ciągu pozostaje skromnym „lokalnym” dzieciakiem, który często bierze udział w różnorodnych gigsach organizowanych na obszarze swojej miejscowości.

Kariera muzyczna Whitinga rozciąga się na okres prawie 50 lat. W tym czasie artysta w niesamowity sposób wpłynął na rozwój nie tylko amerykańskiej, ale również międzynarodowej sceny muzycznej, ubogacając przez swoje kompozycje praktycznie każdy gatunek. Jego utwory stanowią głębokie źródło inspiracji dla następujących po sobie pokoleń artystów, którzy tworzą swoje przeboje w najróżniejszych muzycznych stylach, odnajdując w wizji Joego perfekcyjne elementy, pasujące do ich melodycznych mozaik.

Szukając muzyki, która świetnie będzie łączyła tradycję z nowoczesnym podejściem, warto zwrócić się w stronę utworów, które wyszły spod ręki Joe Whitinga. Te muzyczne majstersztyki z pewnością przyniosą każdemu wiele godzin niesamowitych melodycznych doznań.