John Klemmer

Artysta RadioZET fot. RadioZET

John Klemmer

kraj: USA

gatunek: jazz, smooth jazz

John Klemmer (urodzony 3 lipca 1946) jest amerykańskim saksofonistą, kompozytorem, songwriterem oraz aranżerem. Klemmer to artysta bardzo wielowymiarowy, którego kompozycje muzyczne łączą w sobie takie style jak: jazz, smooth jazz, jazz-rock fusion, R&B, pop, instrumental pop, new age, cross over jazz, contemporary jazz oraz adult contemporary. Ten szeroki wachlarz muzycznych inspiracji pozwala Johnowi na odnalezienie się ze swoją melodyczną wizją praktycznie w każdej artystycznej rzeczywistości – perfekcyjnie trafiając w potrzeby słuchaczy na całym świcie.

Przejmujący styl gry, bogate lirycznie przekazy oraz perfekcyjne połączenie ze sobą wszystkich elementów sprawia, że spod ręki Johna Klemmera każdorazowo wychodzą prawdziwe muzyczne majstersztyki.

John już od dziecka wykazywał ponadprzeciętny talent muzyczny – w wieku 5 lat rozpoczął naukę gry na gitarze, a w wieku 11 na saksofonie. Z biegiem lat jego zainteresowania różnorodnością świata artystycznego cały czas rosły. John chłonął wiedzę z takich dziedzin jak grafika, performance, sztuka pisania, taniec, malarstwo, poezja oraz rzeźbiarstwo. Każda z tych dziedzin dostarczała mu nowych inspiracji, które w przyszłości pozwoliły na tworzenie egalitarnych kompozycji, odnoszących się do najlepszych elementów w świecie i człowieku. Dzięki temu utworów Johna nie tyle się słucha, co bardzo intensywnie przeżywa, swobodnie utożsamiając się z otrzymywanym przekazem. W młodości Klemmer współpracował z licznymi niszowymi formacjami rockowymi oraz jazzowymi, docierając swój styl oraz muzyczną wizję. Po zakończeniu szkoły średniej jego docelowym instrumentem stał się saksofon. Wtedy to zaczął się aktywnie udzielać na lokalnej chicagowskiej scenie jazzowej, dając wiele występów, zarówno jako artysta gościnny, jak i z swoją własną formacją. Dzięki temu nazwisko Klemmer szybko stało się rozpoznawalne, a John zaczął coraz silniej zaznaczać swoją obecność w świadomości muzycznej słuchaczy.

Wiedza oraz umiejętności muzyczne Johna czynią z niego specjalistę w swoim fachu. Świadczy o tym dobitnie fakt, że gdy ukończył szkołę średnią praktycznie od razu został dostrzeżony przez profesjonalnych łowców talentów. Producent Esmond Edwards z Cadet/Chess Records był urzeczony talentem Johna i zaproponował mu kontrakt. Efektem było wydanie w przyszłości pięciu albumów dla Cadet/Chess w tym innowacyjnego krążka, który okazał się wielkim hitem „Blowin Gold”. Album ten traktowany jest przez wielu, jako pierwszy wyraz fuzji pomiędzy jazzem, a rockiem stanowiąc punkt wyjścia dla rozwoju tego muzycznego gatunku. Kolejne albumy Klemmera dodają nowe elementy zaczerpnięte z różnorodnych gatunków jak np. motywy elektroniczne, jednak rock zawsze pozostaje nieodłącznym tłem. Wszystko to dopełniane jest przez przejmującą wirtuozerię Johna na saksofonie, która stanowi jego znak rozpoznawczy.

Każdy występ Johna na żywo przyciąga tłumy spragnionych muzycznej perfekcji fanów. Klemmer potrafi swoją grą porwać za sobą publiczność, dostarczając im dokładnie tego czego oczekują, nie dziwi zatem fakt, że pojawiał się on na czołowych światowych festiwalach muzycznych. Wśród najważniejszych wymienić można: Newport and Monterey Jazz Festivals, Antibes Jazz Festival, Carnegie Hall, Tanglewood, oraz Montreux Jazz Festival.

W trakcie swojej kariery John Klemmer skompletował pokaźną dyskografię, która od lat stanowi wartościowych dodatek do codziennych playlist tysięcy fanów na całym świecie. Wiele z jego utworów weszło na stałe do klasycznego muzycznego kanonu funkcjonując, jako inspiracyjny fundament dla różnorodnych – nie tylko jazzowych światowych artystów. John Klemmer to muzyk, który zabierze nas do krainy prawdziwego melodycznego geniuszu sprawiając, że otaczający świat z pewnością nabierze nowych barw.