John Legend

John Legend fot. John Legend

John Legend

kraj: USA

gatunek: R&B, soul

John Roger Stephens (urodzony 28 grudnia 1978) znany lepiej pod swoim scenicznym pseudonimem jako John Legend, to amerykański muzyk oraz wokalista tworzący swoje unikalne kompozycje w połączeniu takich stylów jak: R&B, soul, neo soul oraz pop. Żywiołowość oraz dynamiczność jego muzycznej wizji pozwoliła mu na zdobycie wielu prestiżowych nagród muzycznych – Oskar, Golden Globe oraz 10 Grammy.

Kariera muzyczna Johna szybko się rozpędzała w skutek licznych kolaboracji z jednymi z najbardziej znanych światowych artystów. Śpiewał oraz grał w utworach takich artystów i formacji jak: Magnetic Man ("Getting Nowhere") Kanye West ("All of the Lights"), Slum Village ("Selfish)", Dilated Peoples ("This Way"), Jay Z ("Encore"), Alicia Keys ("You Don't Know My Name") oraz Lauryn Hill ("Everything Is Everything").

W 1999 roku po skończeniu szkoły John wziął się za pisanie, produkowanie oraz nagrywanie swojej własnej muzyki, występując w wielu spotach na terenie Filadelfii. W miarę powiększania się grona swoich fanów oraz wyrabiania sobie coraz lepszej renomy w środowisku muzycznym, John zaczął poszerzać obszar swoich wpływów występując w Nowym Yorku, Bostonie, Atlancie oraz Waszyngtonie. W trakcie tych występów sprzedawał swoje dwa pierwsze debiutanckie albumy: „John Legend” oraz „Live at Jimmy’s Uptown”, które zjednywały pod jego muzyczny sztandar coraz większe rzesze zdeklarowanych fanów. Muzyczna wizja Johna szybko przemawiała do słuchaczy, stanowiąc długo wyczekiwaną ożywiającą, melodyczną bryzę. John potrafił perfekcyjnie wpasować się w oczekiwania odbiorców dostarczając im dokładnie tego czego potrzebują i to w nieszablonowy sposób.

W 2001 roku Devo Springsteen przedstawił Johna mało znanemu jeszcze Kanye’owi Westowi, który zaproponował mu współpracę przy nagraniu kilku swoich utworów. Dzięki tej współpracy John zdobył nie tylko nowe doświadczenia, które pozwoliły mu na wybicie się w środowisku muzycznym, ale również swój artystyczny przydomek – John Legend.

Twórczość Johna to praktycznie nieprzerwane pasmo muzycznych sukcesów. Każdy kolejny release szybko odbijał się głośnym, pozytywnym echem w środowisku muzycznym. W efekcie John, co chwila jest angażowany do nowych projektów muzycznych. Na jego umiejętności popyt nie słabnie, a sam artysta traktowany jest, jako swoisty muzyczny Midas, który odmienia w złoto wszystko, czego się dotknie.

John mimo udzielania się w wielu występach gościnnych nie zapomina o rozwoju swojej solowej kariery. W ciągu ostatnich 16 lat skompletował on bardzo pokaźną dyskografię, stanowiącą zróżnicowaną oraz wyjątkowo barwną muzyczną mozaikę. W jego twórczości każdy nawet najbardziej wymagający słuchacz jest w stanie szybko i efektywnie znaleźć coś dla siebie. Perfekcyjne łączenie przejmujących lirycznych przekazów, z najlepszymi elementami zaczerpniętymi z najpopularniejszych muzycznych gatunków sprawia, że kompozycje Johna przenikają odbiorcę na wskroś.

John Legend to gwiazda, która wyjątkowo szybko rozbłysła na muzycznym firmamencie z biegiem lat świecąc coraz jaśniej. Póki, co nic nie wskazuje na to, żeby John miał zwolnić swoje artystyczne tempo. Muzyk cały czas eksperymentuje z nowymi rodzajami brzmienia, ciągle poszukując jeszcze lepszych możliwości dla pełniejszego wyrażenia swojej artystycznej wizji. W efekcie można go często zobaczyć u boku artystów działających na scenie elektronicznej oraz house’owej.