Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 18089, ID obiektu: 18126

John Lennon

John Lennon

John Lennon

Lennon John

Geniusz, pracowitość, sława, legenda. John Lennon. Choć żył tylko 40 lat stał się ikoną muzyki.

John Lennon – (właściwie John Winston Ono Lennon) urodzony 9 października 1940 roku w Liverpoolu; zmarł 8 grudnia 1980 roku w Nowym Jorku. Muzyk, kompozytor, autor tekstów, członek zespołu The Beatles.

Większość dzieciństwa Lennon spędził z ciotką. Jego rodzice rozwiedli się, gdy miał cztery lata. Wpłynęło to znacząco na jego późniejszą karierę wokalną. Edukację rozpoczął w szkole plastycznej Liverpool Art. College. Po zmianie szkoły na Quarry Bank Grammar założył zespół The Quarry Men, przemianowany w 1960 roku na The Beatles.

To właśnie z zespołem The Beatles Lennon odniósł swoje największe sukcesy. Członkowie zespołu są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. Zespół sprzedał także najwięcej płyt na świecie. W latach sześćdziesiątych Lennon związał się z japońską artystką, uczestniczką formacji plastycznej Fluxux – Yoko Ono. Nagrał z nią wiele płyt oraz piosenek. To właśnie dzięki niej zafascynowany ideami ruchu hipisowskiego zaczął eksperymenty z narkotykami oraz zainteresował się religiami Wschodu. Wielu fanów oskarża późniejszą żonę Lonnona o rozpad The Beatles.

Po zawieszeniu działalności zespołu w 1970 roku Lennon wydaje swoją pierwszą solową, bardzo osobistą, płytę John Lennon/Plastic Ono Band. Jednak największym jego solowym sukcesem jest wydana rok później płyta Imagine. Krążek został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków oraz fanów. Osiągnął liczne pierwsze miejsca na światowych listach przebojów. Tytułowa ballada, Imagine uznana przez muzyczny magazyn Rolling Stone za trzecią piosenkę wszech czasów jest niepisanym hymnem pacyfistów i do dziś jest śpiewana na wielu demonstracjach antywojennych. Wraz z żoną Lennon zaangażował się także w działalność polityczną. Wiele swoich piosenek poświęcał konkretnym politycznym kwestiom np. „Attica State” jest piosenką o buncie w jednym z amerykańskich więzień, a „Woman Is The Nigger Of The World” o zniewoleniu kobiet.

W 1980 Lennon nagrywa swoją ostatnią już płytę "Double Fantasy". Jest ona swoistym dialogiem małżeńskim z Yoko Ono. Album zaskakuje niespotykanym wcześniej w dorobku płytowym artysty ciepłem i optymizmem. 

Wkrótce po premierze płyty, 8 grudnia 1980, około godz. 22:49, Lennon został postrzelony w bramie swojego domu Dakota (dosięgły go cztery z pięciu wystrzelonych kul) na Manhattanie przez Marka Davida Chapmana. Pogrzeb Lennona zgromadził około 100 tysięcy osób. Tysiące ludzi gromadziło się na ulicach by śpiewać jego piosenki i kontemplować cały jego dorobek. Policjanci przewieźli radiowozem rannego Lennona do szpitala, gdzie zmarł o 23:07. Chapman został skazany na dożywotnie więzienie i obecnie odbywa karę.

Pogrzeb Lennona zgromadził ok. 100 tys. osób i miał nietypowy charakter. Tysiące ludzi gromadziły się na ulicy, śpiewając piosenki Lennona i kontemplując w ciszy jego dorobek.

W 2007 roku, reżyser i scenarzysta J.P. Schaefer nakręcił film "Rozdział 27" o zabójstwie Johna Lennona. W głównych rolach zagrali Jared Leto i Lindsay Lohan.

Oficjalna strona artysty: www.johnlennon.com

John Lennon

fot. www.johnlennon.com

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument Power To The People - The Hits Album 1
Dokument Mind Games Album 1
Dokument Some Time in New York City Album 1
Dokument Walls And Bridges Album 1
Dokument Double Fantasy Album 1
Dokument Imagine Album 1
Dokument John Lennon/Plastic Ono Band Album 1
Dokument Rock 'n' Roll Album 1