John Mayer

John Mayer fot. myspace.com/johnmayer

John Mayer

kraj: USA

gatunek: blues, folk, country, soul

John Clayton Mayer (urodzony 16 października 1977) jest amerykańskim wokalistą, gitarzystą, songwriterem oraz producentem muzycznym, tworzącym unikalne kompozycje poprzez łączenie ze sobą takich stylów jak: pop, rock, blues, folk, country oraz soul. Szeroki wachlarz inspiracji, którego używa John w trakcie tworzenia swoich releasów, pozwala mu na świetne odnalezienie się w stale zmieniającej muzycznej rzeczywistości, trafiając w samo sedno melodycznych potrzeb odbiorców na całym świecie.

Mayer zaczął ugruntowywać swoją obecność na scenie muzycznej w 1997 roku, zakładając razem z Clayem Cookiem formację Lo-fi Masters, która jednak bardzo szybko się rozpadła. Mimo wszystko doświadczenia wyniesione z istnienia pierwszego bandu pozwoliły Johnowi na dotarcie swojej muzycznej wizji oraz wyrobienie sobie, chociaż szczątkowej rozpoznawalności w lokalnym środowisku.

Po rozpadzie grupy Mayer na własną rękę kontynuował występowanie w różnorodnych klubach, szlifując swoje umiejętności oraz zdobywając nowych popleczników.  Punkt zwrotny przyszedł po wystąpieniu w 2001 roku na South by Southwest Festival, kiedy to zaproponowano mu podpisanie profesjonalnego kontraktu wydawniczego. Wytwórnia Columbia Records wydała jego pierwsze EP zatytułowane „Inside Wants Out”. Kolejne dwa albumy Mayera „Room for Squares” (2001) oraz „Heavier Things” (2003) doskonale wpisały się w oczekiwania odbiorców, w efekcie czego szybko pokryły się wieloma warstwami platyny. Za swój singiel „Your Body Is a Wonderland” John w 2003 roku otrzymał muzyczną nagrodę Grammy w kategorii Najlepszy Męski Wokal w Wykonaniu Popowym. Rosnąca popularność Johna zwróciła na niego uwagę krytyków muzycznych, którzy nie szczędzili pochwał dla jego kunsztu, umiejętności oraz unikalności wizji. Gwiazda Mayera w dość, krótkim czasie od momentu swojego pojawienia się na muzycznym firmamencie bardzo rozbłysła. W efekcie artysta zaczął angażować się w coraz bardziej ambitne projekty muzyczne, występując u boku wielu czołowych twórców.

Docelowo Mayer zaczynał swoją karierę grając akustycznego rocka, jednak w miarę swojego rozwoju zaczął on eksperymentować z nowymi rodzajami brzmienia jak np. blues. Przez pewien okres współpracował z B.B. Kingiem, Buddy Guyem oraz Erickiem Claptonem, tworząc formację „John Mayer Trio”, która w 2005 roku wydała bluesowo-rockowy album zatytułowany „Try!”. Rok później John wypuścił swój trzeci solowy album „Continuum” – oba releasy stanowiły spory komercyjny sukces. „Continuum” dało Mayerowi kolejną nagrodę Grammy. W 2009 roku następny album artysty „Battle Studies” szedł już w zupełnie innym muzycznym kierunku, będąc silnie osadzony w tendencjach popowych. Pokazuje to wyraźnie dynamizm twórczości Mayera. Nie zatrzymuje się on w miejscu i nie daje zaszufladkować w obrębie jedynie pojedynczej kategorii muzycznej. Artysta cały czas szuka ujścia dla swojej unikalnej wizji, czerpiąc z licznych gatunków muzycznych to co w nich najlepsze. Efektem są kompozycje, które nie pozostawiają na słuchającym suchej nitki.

Każdy kolejny album oraz release Mayera wpisuje się w pasmo praktycznie nieprzerwanych sukcesów. John to artysta, który poprzez swoją twórczość zmienił oraz w dalszym ciągu zmienia obraz współczesnego muzycznego świata. Jego kompozycje stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla setek artystów na całym świecie, a sam Mayer to wzór do naśladowania.