Teraz gramy

John Zorn

John Zorn fot. Wikimedia Commons

John Zorn

kraj: USA

gatunek: jazz, experimental

John Zorn (urodzony 2 września 1953) to amerykański, kompozytor, aranżer, producent, saksofonista oraz multiinstrumentalista, który zdobył uznanie na międzynarodowej scenie muzycznej, dzięki swoim kompozycjom łączącym najróżniejsze melodyczne gatunki. Utwory Johna przeniknięte są inspiracjami zaczerpniętymi z takich stylów jak: jazz, rock, hardcore, classical, surf, metal klezmer, ambient, avant-garde oraz experimental.

Ten szeroki melodyczny wachlarz oraz umiejętności perfekcyjnego łączenia ze sobą gatunków, które na pierwszy rzut oka są w stosunku do siebie całkowicie przeciwstawne, czyni z Zorna artystę, którego kunsztem zachwycają się miliony. Jego artyzm oraz unikalna wizja muzyczna jest w stanie odnaleźć się praktycznie w każdej rzeczywistości. W efekcie kompozycje Johna nie tracą na popularności, z roku na rok zjednując pod jego muzyczny sztandar coraz większe rzesze zdeklarowanych fanów.

Eksperymenty muzyczne Zorna w poszukiwaniu idealnego brzmienia zaowocowały wykształceniem się wręcz magicznego stylu, który potrafi przeniknąć słuchającego do samej głębi oraz drgnąć w nim te najczulsze ludzkie struny. John Zorn jest traktowany w środowisku artystycznym, jako jeden z najważniejszych kompozytorów, którego twórczość bezpośrednio przykłada się do rozwoju praktycznie wszystkich gatunków muzycznych.

Kariera muzyczna Zorna rozpoczęła się w połowie lat 70-tych w Nowym Yorku, kiedy to ugruntował on swoją pozycję na lokalnej scenie, dzięki opracowaniu nowych eksperymentalnych metod tworzenia utworów. Po wydaniu kilku albumów Zorn przykuł uwagę wytwórni Elektra Nonesuch, dzięki której wydał swój przełomowy krążek „Big Gundown”. W okresie 1987 - 1989 w obiegu pojawiły się dwa zjawiskowe releasy Johna, które zapewniły mu szeroki rozgłos na międzynarodowej scenie muzycznej -  „Spillane” oraz „Naked City”.

W 1990 roku John Zorn założył własną wytwórnię muzyczną – Tzadik. Pozwoliła mu ona na zachowanie pełnej niezależności względem mainstreamowego rynku muzycznego. Dzięki temu jego dyskografia cały czas się rozrastała, a muzyk nie musiał się martwić o spaczenie swojej artystycznej wizji przez zewnętrzne, komercyjne naciski. Dzięki Tzadik John był w stanie wydawać kilka albumów rocznie oraz współpracować z licznymi artystami, promując przy okazji nowe talenty.

Dyskografię Johna można określić jedynie mianem gigantycznej. Jest ona niesamowitym wyrazem artyzmu muzyka, którego wizja swoją obszernością zwyczajnie onieśmiela. Dzięki łączeniu w swoich utworach najróżniejszych stylów, John Zorn jest w stanie przynieść unikalne doznania muzyczne dla nawet najbardziej wymagających słuchaczy. Pomimo długoletniego istnienia na międzynarodowej scenie muzycznej, przekazy Johna nie tracą na swojej aktualności, zachowując w pełni swój pozytywny ładunek. John tworzy muzykę prawdziwie egalitarną oraz ponadczasową. Jest to umiejętność, którą może pochwalić się niewielu twórców, ale właśnie to czyni z Zorna żywą legendę oraz ikonę światowej muzyki. Jeżeli poszukujemy wysublimowanych muzycznych doznań, które będą w stanie zapewnić nam wiele godzin pełnego relaksu, to nie możemy przejść obok kompozycji Johna Zorna obojętnie.