Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 36214, ID obiektu: 36388

Jori Hulkkonen

Jori Hulkkonen

Jori Hulkkonen

Wszystko o Jori Hulkkonen - bio, kariera, dyskografia

Jori Hulkkonen

kraj: Finlandia

gatunek: electro, new wave, house

Jori Hulkkonen (urodzony 28 września 1973) to fiński muzyk, którego styl od wczesnych lat 80-tych skłaniał się w stronę gatunków nawiązujących do electro, popu oraz new wave. W początkowej fazie swojej twórczości Hulkkonen w poszukiwaniu swojego unikalnego brzmienia przechodził pomiędzy takimi artystami oraz formacjami jak: Depeche Mode, Pet Shop Boys, John Foxx oraz The Smiths. Rozstrzał w muzycznych stylach jest tu bardzo wyraźny, jednak to właśnie ta różnorodność pozwoliła Joriemu na wypracowanie swojego niepowtarzalnego sposobu gry oraz tworzenia kompozycji, które bezpośrednio wpłynęły na rozwój zarówno fińskiej jak i światowej sceny muzycznej.

Hulkkonen rozpoczął swoją profesjonalną karierę muzyczną w 1990 roku, w której pomogli mu: Jukka Hautamaki, Tuomas Salmela oraz Ari Ruokamo, zakładając wspólnie niezależne studio Lumi Records.

W 1996 roku Jori podpisał kontrakt z francuskim labelem F Communications, który w tym samym roku wydał jego debiutancki krążek zatytułowany „Selkasaar Tracks”. Album szybko zdobył sobie dużą popularność w fińskiej przestrzeni muzycznej, ugruntowując pozycję artysty, jako nową siłę napędową w rozwoju muzyki house. Hulkkonen nie zatrzymywał się jednak cały czas kompletując materiał do nowych wydań oraz żywo eksperymentując z nowymi rodzajami brzmienia. Jego eksperymenty zaowocowały w przyszłości wydaniem wybitnie zjawiskowych albumów oraz singli. Międzynarodowe uznanie przyniósł mu kawałek „Sunglasses at Night”. Sukcesy muzyczne otwierały przed Jorim coraz to nowsze drzwi do realizowania się w różnorodnych projektach muzycznych. W trakcie swojej kariery współpracował on chociażby z takimi gwiazdami jak: John Foxx, Nick Triani, Tiga, Jerry Valuri czy Jose Gonzales.

Jori wydaje swoje kompozycje pod kilkoma scenicznymi pseudonimami jak: Zyntherius, Eternal Boyman, Bobby Forrester oraz Jii Hoo. Dzięki swojemu dynamizmowi oraz unikalnej, zdolnej porywać słuchaczy wizji Jori określany jest, jako żywa legenda elektronicznych kompozycji. Jego house’owa perspektywa z roku na rok zrzesza pod silnie łopoczącym muzycznym sztandarem coraz więcej zdeklarowanych fanów z całego świata. Hulkkonen podróżuje po całym globie występując na licznych prestiżowych festiwalach oraz w najważniejszych muzycznych klubach.

Gdziekolwiek by się nie pojawił na jego występy ciągną nieprzebrane tłumy spragnione unikalnych, pozytywnych oraz porywających doświadczeń muzycznych, które Jori potrafi dostarczyć jak nikt inny.

Poza wydawaniem swoich własnych utworów Jori jest uznanym oraz bardzo zapracowanym remixerem. Dotychczas przerabiał on kawałki dla chociażby takich artystów oraz formacji jak: The Presets, Goldfrapp, Chromeo, Robyn, M83, Cabaret Voltaire czy Jose Gonzales. Mimo lat istnienia na międzynarodowej scenie muzycznej, zapotrzebowanie na talent Hulkkonena nie słabnie. Utwory wydane w latach 90-tych w dalszym ciągu zachowują swój energetyczny ładunek, stanowiąc bogate źródło inspiracji dla setek artystów na całym świecie oraz codzienne dopełnienie playlist dla niezliczonych fanów.

Jori Hulkkonen jest muzykiem, który zmienił oraz w dalszym ciągu zmienia wymiar house’owej sceny muzycznej. Zapoznanie się z jego możliwościami powinno znajdować się na szczycie listy do zrobienia, dla każdego poszukującego prawdziwie chilloutowych doznań słuchacza.

Jori Hulkkonen