Jose Gonzales

Jose Gonzales fot. Wikimedia Commons

Jose Gonzales

kraj: Szwecja

gatunek: indie folk

Jose Gabriel Gonzales (urodzony 31 lipca 1978) to szwedzki gitarzysta, wokalista oraz songwriter, grający stricte Indie folk. Jego unikalna perspektywa bezpośrednio przyczynia się do rozwoju tego gatunki muzyki na całym świecie. Jose jest często angażowany do licznych projektów muzycznych, gdzie pomaga najbardziej znanym światowym artystom w komponowaniu ich unikatowych utworów. Gonzales jest również członkiem szwedzkiej formacji Junip.

Gonzales wyrósł na słuchaniu latynoskiego folku oraz popu – te dwa gatunki rozbudziły w nim muzyczną pasję, wprowadzając go na drogę do rozwoju swojej przyszłej kariery. Wśród swoich ulubionych artystów stanowiących dla niego największą inspirację Jose wymienia kubańskiego wokalistę Silvio Rodrigeza. Innymi znaczącymi twórcami, z których przebojów Gonzales głęboko czerpie w komponowaniu swoich zjawiskowych dzieł są między innymi Bob Marley oraz Michael Jackson.

Muzyka Jose jest jednocześnie ambitna oraz łatwa do przyjęcia. Ten swoisty dualizm pozwala mu na szybkie dotarcie do słuchaczy, dając im prawdziwie unikatowy melodyczny wyraz, który nadaje się idealnie zarówno na imprezę, jak i leniwe spędzenie popołudnia z mocno przyciśniętymi do uszu słuchawkami.

Jose nie zawsze tworzył utwory, które można by określić balsamem dla duszy. Pierwszą formacją w jakiej grał była Back Against the Wall – grupa grała hardcorowego punka inspirowanego twórczością Black Flag, The Misfits oraz The Dead Kennedys. W okresie 1993 – 1998 Jose grał, jako basista w kolejnej hardcorowej formacji o nazwie Renascence. Doświadczenie te pozwoliły mu na dotarcie swojej unikalnej artystycznej wizji oraz swobodne eksperymentowanie z nowymi rodzajami brzmienia. Muzyka oferowana przez Gonzalesa potrafi być spokojna, przejmująca oraz kojąca, by nagle przejść w żywiołowe dźwięki stanowiące wyraz niczym nieskrępowanej siły życiowej.

W 2003 roku Gonzales został odkryty przez Joakima Gaverta z Imperial Records, dzięki swojemu debiutanckiemu singlowi. W efekcie szybko zaproponowano mu kontrakt wydawniczy – niedługo potem w obiegu pojawił się pierwszy studyjny album artysty zatytułowany „Veneer”. Dzięki temu krążkowi Gonzales przekroczył szybko szwedzkie granice, zyskując sobie uznanie w międzynarodowym środowisku muzycznym. Album wyjątkowo ciepło przyjął się po obydwu stronach oceanu, a kariera muzyczna Jose zaczęła nabierać coraz szybszego tempa. Znakiem rozpoznawczym tego artysty są jego miękkie partie wokalne oraz fenomenalne solówki wykonywane na gitarze klasycznej.

Drugi album Jose „In Our Nature” pojawił się w sprzedaży w 2007 roku. Teksty znajdujących się na krążku kompozycji były w dużej mierze inspirowane literaturą naukową, głównie przez takie tytuły jak: „Bóg Urojony” Richarda Dawkinsa oraz „Etyka Praktyczna” Petera Singera. Dzięki specyficznemu podejściu artysty, kompozycje tworzące „In Our Nature” stanowią ciekawy eksperyment muzyczny – utwory te nie tylko intensywnie się przeżywa, ale po ich odsłuchaniu często popada w głęboką refleksję.

Najnowszy album „Vestiges&Claws” pojawił się w 2015 roku zdobywając nagrodę IMPALA w kategorii Album Roku. Jose to artysta, którego gwiazda z roku na rok jaśnieje coraz bardziej na międzynarodowym muzycznym firmamencie. Jego kolaboracje z takimi formacjami oraz artystami jak Zero 7 (przy piosenkach: "Futures", "Left Behind", "Today" oraz "Crosses"), Jori Hulkkonen, Plan B czy Embee sprawiają, że muzyk rozszerza swoją sferę wpływów na wiele różnorodnych gatunków muzycznych, ubogacając każdy z nich.