Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jose James

Jose James fot. facebook.com/josejamesmusic

Jose James

kraj: USA

gatunek: jazz, hip-hop, neo soul

ose James (urodzony 20 stycznia 1978) to amerykański wokalista znany z łączenia ze sobą takich stylów jak jazz, hip hop oraz neo soul. James występuje na całym świecie zarówno solowo, jak i jako gość różnorodnych formacji muzycznych.

Każde jego pojawienie się przyciąga tłumy spragnionych unikalnych doznań muzycznych słuchaczy. Jose James dzięki swojemu intuicyjnemu łączeniu jednych z najbardziej popularnych gatunków muzycznych potrafi stworzyć przejmujące kompozycje, które nie pozostawiają na odbiorcach muzycznej suchej nitki. Artysta cały czas dopracowuje swój warsztat, eksperymentując z nowymi rodzajami brzmienia w celu znalezienia jeszcze lepszych możliwości do wyrażenia swojej unikalnej wizji.

Umiejętności wokalne oraz pełne zorientowanie na tworzenie jedynie najwyższej jakości muzyki, wyraźnie wybijają Jamesa z morza artystów tworzących w podobnym co on stylu. Jose dzięki swojej pracy oraz nieprzeciętnemu talentowi szybko ugruntował sobie pozycję, jako jeden z czołowych artystów rozwijających współczesną muzykę jazzową. Nie zamyka się on jednak jedynie w obrębie jednego stylu. Przez krytyków muzycznych Jose jest często określany jako wokalista jazzowy hip-hopowej generacji.

Wśród swoich głównych inspiracji muzycznych Jose wymienia takich artystów jak: John Coltrane, Marvin Gaye, oraz Billie Holiday.

W 2008 roku James zadebiutował swoim albumem zatytułowanym „The Dreamer”, który szybko odbił się głośnym, pozytywnym echem w przestrzeni muzycznej. W efekcie o artyście zaczęło robić się coraz bardziej głośno, a grono jego zdeklarowanych fanów szybko się zwiększało. Idąc za ciosem w 2010 roku Jose wydał kolejne dwa albumy „Blackmagic” oraz „For All We Know”. Ten ostatni przyniósł artyście nagrodę Edisona oraz L'Academie du Jazz Grand Prix w kategorii Najlepszy Jazzowy Wokal 2010.

W 2012 roku Jose zmienił wytwórnię, podpisując kontrakt z Blue Note Records i wydając zjawiskowy singiel „Trobule”, a rok później wypuścił on swój czwarty album zatytułowany „No Begining, No End”. Album inspirowany był w dużej mierze przez twórczość Nirvany, Radiohead oraz takich artystów jak Frank Ocean czy James Blake. Eksperymenty te w 2014 roku zaowocowały nowym releasem „While You Were Sleeping”, który łączył w sobie rock, R&B oraz jazz.

Jose James potrafi stworzyć prawdziwie niepowtarzalne kompozycje, z których często nie można się otrząsnąć. Jego utwory zwyczajnie się nie nudzą, dostarczając każdorazowo solidnej dawki pozytywnej muzycznej energii, która pozwala na efektywniejsze mierzenie się z codziennym zabieganym światem. Szukając ciekawej muzycznej odskoczni, od często skostniałych współczesnych schematów, warto zwrócić się w stronę twórczości Jamesa. Z pewnością będzie to decyzja, której sobie szybko pogratulujemy.