Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Josh Rouse

Josh Rouse fot. facebook.com/joshrouse/

Josh Rouse

kraj: USA

gatunek: indie, alternatywa

Josh Rouse (urodzony 9 marca 1972 roku) to amerykański wokalista oraz songwirter, którego przeboje zakorzenione są w folku oraz muzyce country. Josh poprzez swoją twórczość bardzo przyczynił się do rozwoju tych dwóch gatunków nie tylko za oceanem, dając nowe wzorce artystom na całym śweicie. Jego unikalne melodyczne połączenia sprawiają, że mimo lat istnienia na muzycznej scenie, w dalszym ciągu potrafi on wpasować się w rosnące oczekiwania międzynarodowych odbiorców. Widać to wyraźnie poprzez eksperymenty z nowymi rodzajami brzmienia. Bardziej bliższe współczesności releasy Josha inspirowane są elementami popowymi, które daje się wyraźnie wychwycić. Łączenie folku z popem nie należy obecnie do niczego nowego, jednak Josh Rouse dzięki swojej unikalnej muzycznej wizji szczególnie wybija się na tle artystów podążających tą drogą.

Josh zadebiutował w 1998 roku releasem „Dressed Up Like Nebraska”. Krążek momentalnie odbił się pozytywnym echem w amerykańskim środowisku muzycznym. Słuchacze oraz krytycy byli wręcz zachwyceni świeżością przekazu oraz umiejętnościami Josha. Debiutancki album dobitnie zaznaczył, że na folkowym firmamencie zajaśniała nowa gwiazda. Pochwalne recenzje ze strony Billboardu określające release jako prawdziwą perełkę oraz liryczną perfekcję roku, napędziły pod muzyczny sztandar Josha szerokie rzesze nowych fanów. W efekcie o artyście szybko zaczęło robić się coraz bardziej głośno. W następnym roku Rouse rozpoczął współprace z Kurtem Wagnerem nad nowym Ep oraz wyruszył w trasę koncertową supportując takich artystów jak: Mark Eitzel, Aimee Mann oraz Vic Chesnutt.

Dwa następne albumy „Home” (1999) oraz „Under Cold Blue Stars” (2002) wydane zostały przed podjęciem współpracy ze znanym producentem Bradem Jonesem, przy którego pomocy w 2003 roku Josh wydał kolejny krążek „1972”. Rouse nie spoczywał jednak na dotychczasowych laurach, cały czas kompletując materiał do nowych releasów. W 2003 roku światło dzienne ujrzał album „Directions”. Po wydaniu w 2005 roku albumu „Nashville” i rozstaniu ze swoją dziewczyną, Josh przeprowadził się na stałe do Hiszpanii, gdzie dalej tworzy swoją zjawiskową muzykę.

Każdy kolejny album oraz release Josha wpisuje się w praktycznie nieprzerwane pasmo muzycznych sukcesów. Jego kompozycje wyładowane są solidną dawką pozytywnej energii, która przenika słuchającego na wskroś. Josh w perfekcyjny sposób bierze to co najlepsze z folku, popu oraz muzyki country i łączy w łatwą do przełknięcia muzyczną pigułkę. Dla wielu stanowi ona sprawdzony lek na liczne bolączki współczesnego zabieganego świata. Jego kunszt muzyczny ceniony jest na całym świecie zarówno przez artystów, jak i różnorodnych producentów. Niektóre z jego kawałków były wykorzystane między innymi w oficjalnych soundtrackach, np. w filmie Camerona Crowe’a „Vanilla Sky”. Jest to tylko jeden z przykładów na długiej liście artystycznych sukcesów Josha.

Swoją twórczością Rouse zmieniał i w dalszym ciągu zmienia oblicze światowej muzyki, ubogacając swoimi kompozycjami wiele gatunków, które daleko wykraczają poza przyjęty przez niego styl. Jego wpływ na międzynarodową scenę muzyczną z roku na rok rośnie. Jeżeli szukamy ciekawej muzycznej odskoczni od codziennych, często skostniałych melodycznych schematów, to kompozycje Josha Rouse doskonale dopełnią przestrzeń naszej playlisty. Będzie to decyzja, która bez wątpienia przyniesie wiele godzin niesamowitej muzyki.