Teraz gramy

Julia Marcell

Julia Marcell fot. art2music.pl fot. by S.Szostak

Julia Marcell

kraj: Polska

gatunek: elektronika, alternatywa

Julia Marcell, a raczej Julia Górniewicz to polska pianistka, gitarzystka, kompozytorka oraz piosenkarka mieszkająca i nagrywająca na stałe w Niemczech. Julia tworzy swoje kompozycje muzyczne w stylu indie pop, ubogacając ten gatunek muzyczny o zupełnie nową artystyczną perspektywę.

Jej styl śpiewu ma mocno alternatywne wydanie, opierając się głównie na partiach fortepianowych, gitarze elektrycznej, perkusji, basie, sekcjach smyczkowych oraz okazjonalnej elektronice. Szeroki wachlarz inspiracji oraz narzędzi wykorzystywanych przy tworzeniu swoich utworów od lat zapewnia Marcell uznanie zarówno wśród słuchaczy, jak i krytyków muzycznych, stawiając ją w centrum zainteresowania tysięcy odbiorców.

Swoją przygodę z muzyką Julia rozpoczęła mając 14 lat – wtedy to zaczęły powstawać jej pierwsze kompozycje. Co ciekawe na pianinie, które stanowi niejako fundament dla jej twórczości zaczęła grać dopiero w okolicach 2007 roku. W tym samym roku pojawił się jej debiutancki release Ep zatytułowany „Storm”. Jej pierwszy album nie doszedłby do skutku, gdyby nie pomoc fanów. Dzięki nim zebrała 50 tysięcy dolarów na wydatki związane z produkcją. Efektem było wydanie debiutanckiego studyjnego krążka „It Might Like You” w 2008 roku. Za produkcję odpowiedzialny był Moses Schneider, który współpracował między innymi z takimi rockowymi formacjami jak: Beatsteaks, Krator czy Tocotronic.

W okresie 2010 – 2011 artystka intensywnie koncertowała na całym świecie odwiedzając: Niemcy, USA, Czechy, Finlandię, Japonię oraz Polskę. Zaraz po zakończeniu trasy, w obiegu pojawił się kolejny album Marcell zatytułowany „June”.

Julia jest laureatkę kilku prestiżowych polskich nagród jak: Nagroda Artystyczna Miasta Torunia, czy Paszportu Polityki 2011.

Julia Marcell przez swoją twórczość dobitnie udowadnia, że można tworzyć wysokiej jakości muzykę oraz robić przy tym karierę na własnych zasadach, będąc całkowicie niezależnym od zewnętrznych nacisków. Dzięki jej pełnemu zdeklarowaniu na dostarczaniu słuchaczom jedynie tego co najlepsze, jej muzyczna wizja pozostaje ciągle świeża i urzekająca. W efekcie z roku na rok pod muzyczny sztandar Marcell garną się coraz większe rzesze zdeklarowanych fanów.

Poza tworzeniem muzyki rozrywkowej Julia udziela się również na innych artystycznych polach. W 2013 roku rozpoczęła współpracę z reżyserem teatralnym Krzysztofem Garaczewskim. Stworzyła dla niego oraz wykonała muzykę na żywo do dwóch spektakli - Kamienne Niebo zamiast gwiazd oraz Kronos. Skomponowała również całość muzyki do filmu „ Jak całkowicie zniknąć” w reżyserii Przemysława Wojcieszka.

Julia Marcell to artystka wielowymiarowa, której unikalne kompozycje stanowią orzeźwiający powiew muzycznej nowości w międzynarodowej przestrzeni artystycznej. Jeśli jeszcze nie mieliśmy okazji sprawdzić jej możliwości, to czas najwyższy to zmienić. Będzie to decyzja, której sobie szybko pogratulujemy.