Julie London

Julie London fot. Wikimedia Commons

Julie London

kraj: USA

gatunek: jazz, pop

Julie London (urodzona 26 września 1926, zmarła 18 października 2000) była amerykańską piosenkarką jazzowo-popową, aktorką oraz byłą modelką pinup, której kariera rozciągnęła się na ponad 5 dekad działalności artystycznej.

Znakiem rozpoznawczym Julie był jej urzekający, emocjonalny głos, którym potrafiła zahipnotyzować słuchaczy. W trakcie swojej kariery wydała ponad 30 jazzowych albumów. Wiele z jej kompozycji weszło na stałe do klasycznego muzycznego kanonu, stanowiąc bogate źródło inspiracji dla następujących po sobie pokoleń artystów. Do dzisiaj jej utwory uznawane są za muzyczne majstersztyki, które ani trochę nie straciły na swojej aktualności, wyrazistości oraz specyficznej mocy – zdolnej przeniknąć słuchającego do samej głębi. Jej najbardziej rozpoznawalnym kawałkiem jest „Cry My a River” z 1955 roku, który bezapelacyjnie uznawany jest za utwór ponadczasowy.

London może pochwalić się ponadto ponad 35 letnią kariera filmową, grając chociażby w takich klasykach jak: The Fat Man (1951), Man of the West (1958) czy The Wounderful Country (1959).

Zanim Julie zaczęła występować na srebrnym ekranie, jako nastolatka śpiewała już w różnych lokalnych spotach pod pseudonimem Gayle Peck oraz imała się różnych pobocznych prac. Jako aktorka została odkryta przez łowczynię talentów Sue Carol, jednak jej role nie uwzględniały śpiewu.

Wszystko zmieniło się po 55 roku, kiedy to London wystąpiła na żywo w 881 Club w Los Angeles, szybko zwracając na siebie uwagę publiczności oraz krytyków muzycznych. Billboard momentalnie określił ją, jako najpopularniejszą wokalistkę w latach 1955, 1956 oraz 1957. Dzięki rosnącej popularności przed Julie zaczęły prezentować się liczne możliwości do wyrażenia swojej muzycznej wizji.

Doświadczenia nabyte w przemyśle filmowym stanowiły dla niej bogate źródło inspiracji przy tworzeniu swoich zjawiskowych kompozycji. Doskonałym przykładem są stworzone przez nią standardy jak: „Don’t Worry About Me”, „Motherless Child”, „Foggy Day” oraz „You’re Blase”.

Wspominany już singiel „Cry Me a River” stanowi jednak największy sukces London. Nagranie w momencie swojego wydania rozeszło się w ponad milionowym nakładzie. Wiele z późniejszych kompozycji Julie było wykorzystywanych na potrzeby wielkich produkcji filmowych, zarówno w swojej coverowej jak i oryginalnej wersji.

Julie London to artystka, która bezpośrednio przyczyniła się do rozwoju światowej sceny muzycznej oraz praktycznie każdego melodycznego gatunku. Chociaż jazz był fundamentem jej kompozycji, to w miarę rozwoju swojej kariery wokalnej nie ograniczała się jedynie do jednego stylu. Artystka eksperymentowała z nowymi rodzajami brzmienia, perfekcyjnie łącząc stare z nowym. W efekcie potrafiła ona porwać za sobą różne pokolenia słuchaczy. Chociaż od jej śmierci minęło już 16 lat, to Julie London jest dalej obecna w świadomości milionów słuchaczy na całym świecie, dostarczając setek godzin wyjątkowych muzycznych doświadczeń.