Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Junip

Junip fot. facebook.com/junipmusic

Junip

kraj: Szwecja

gatunek: folk-rock

Junip jest szwedzką formacją folkowo – rockową, której skład tworzą Jose Gonzalez (partie wokalne i gitara) oraz Tobias Winterkom. Ci dwaj artyści stanowią trzon Junip jednak grupa do swoich wystąpień oraz nagrań angażuje zawsze licznych gościnnych muzyków, uzyskując każdorazowo prawdziwie niepowtarzalny efekt.

Koncerty na żywo stanowią niezapomniane doświadczenie dla każdego słuchacza – potrafiąc diametralnie różnić się od siebie pod kątem muzycznym, dzięki wykorzystaniu umiejętności artystów z zupełnie innego środowiska, niż poprzednio. Kompozycje muzyczne Junip były wykorzystywane na potrzeby kasowych filmów, ich utwory „Far Away” oraz „Don’t Let It Pass” pojawiły się np. w filmie „Sekretne Życie Waltera Mitty” (The Secret Life of Walter Mitty”. Nie tylko srebrny ekran docenił kunszt muzyczny Junip. Gracze mogą usłyszeć „Far Away” podczas rozgrywek w grze „Red Dead Redemption”.

Formacja zawiązała się w 1998 roku, szybko zdobywając sobie popularność swoimi występami na żywo, gdzie artyści prezentowali niesamowity powiew muzycznej świeżości. W 2000 roku Junip wydało swoje pierwsze Ep zatytułowane „Straight Lines”.

Między 2000 – 2003 nastąpiła znaczna przerwa w twórczości Junip z powodu rozpoczęcia przez Gonzaleza swojej solowej kariery. Na kolejne Ep formacji fani musieli czekać, aż do 2005 roku, kiedy to pojawiło się „Black Refuge”. Niedługo po jego wydaniu Gonzalez udał się w następną solową trasę koncertową. Mimo przestojów, które często trwały latami między wydaniem kolejnych releasów, wymiar muzyki oferowany przez Junip jest wart oczekiwania. Artyści dostarczają jedynie najwyżej jakości melodycznych doznań, koncentrując się na wartości przekazu, a nie ilości kompozycji.

W 2010 roku w obiegu pojawił się pierwszy pełny album zatytułowany „Fields”, który przyjął się szczególnie dobrze zarówno pośród słuchaczy, jak i w środowisku krytyków muzycznych. W efekcie pod sztandar Junip zaczęli garnąć się nowi zdeklarowani fani, rozpędzając karierę muzyków oraz dając im motywację do dalszej tytanicznej pracy.

Ich kompozycje jak „Without You” czy „Line of Fire” były między innymi wykorzystywane na potrzeby popularnych seriali telewizyjnych jak: Breaking Bad, The Blacklist, Elementary czy Suits.

W 2013 roku pojawił się drugi album formacji zatytułowany „Junip”. Krążek przedstawia sobą długą ewolucję jaką przeszedł styl muzyczny grupy. Jest on wynikiem inspirowanym nowymi doświadczeniami – głównie Gonzaleza, który w międzyczasie osiągnął duży solowy sukces oraz eksperymentów muzycznych artystów z nowymi rodzajami brzmienia. Album wypakowany jest zjawiskowymi kompozycjami o lekko refleksyjnym wydźwięku, które jednak zachowują wspólny fundament z ich pierwszym wydaniem – „Fields”.

Junip cały czas przesuwa muzyczne granice, poszerzając wykorzystywaną przez siebie paletę melodycznych stylów. Ich piosenki to wiele godzin niesamowitych doświadczeń, z których niełatwo jest się otrząsnąć. Junip stanowi idealne uzupełnienie do każdej codziennej playlisty, dla wszystkich słuchaczy poszukujących czegoś nowego. Jose Gonzalez oraz Tobias Winterkom z pewnością nie dadzą nam się zawieść.