Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

KT Tunstall

Artysta RadioZET fot. RadioZET

KT Tunstall

kraj: Wielka Brytania

gatunek: alternative rock, folk rock, indie rock 

Kate Victoria Tunstall (urodzona 23 czerwca 1975) znana lepiej pod swoim scenicznym pseudonimem, jako KT Tunstall to szkocka wokalistka oraz songwriterka. Tunstall tworzy swoje przeboje łącząc ze sobą: alternative rock, folk rock, indie rock oraz folktronice. Wymiar jej muzyki jest wyjątkowo ambitny, dzięki czemu twórczość Tunstall stanowi ciekawą oraz oryginalną odskocznię od mainstreamowych opcji. Artystka przebiła się do świadomości odbiorców w 2004 roku, dzięki swojemu wykonaniu na żywo piosenki „Black Horse and The Cherry Tree”

Kariera muzyczna Kate rozpoczęła się w 2004 roku, kiedy to w obiegu pojawił się jej debiutancki album zatytułowany „Eye of the Telescope”. Krążek zrobił fenomenalne wrażenie na słuchaczach oraz w środowisku krytyków muzycznych, dając Tunstall niezbędny impet do rozpędzenia swojej kariery. Dzięki swojemu pierwszemu releasowi Kate była nominowana do wielu prestiżowych nagród muzycznych jak: Mercury Prize w 2005, BRIT Award za Best British Live Act , BRIT Award z Best Breakthrough Act w 2006 oraz Grammy Award za Best Female Pop Vocal Performance w 2007. Single powiązane z albumem „Black Horse and the Cherry Tree” oraz „Suddenly I See” zdobyły sobie odpowiednio: nagrodę Magazynu Q za najlepszy track w 2005 oraz nagrodę Ivor Novello za najlepszą piosenkę w 2006.

„Suddenly I See” można usłyszeć w wielu produkcjach filmowych oraz telewizyjnych jak: The Devil Wears Prada, Blind Dating, Ugly Betty, Grey's Anatomy, Love, Rosie czy Thrillville. Piosenka była też wykorzystana podczas kampanii prezydenckiej Hillary Clinton w 2008 roku.

Do tej pory Tunstall wydała kilka zjawiskowych albumów: Eye to the Telescope (2004), KT Tunstall's Acoustic Extravaganza (2006), Drastic Fantastic (2007), Tiger Suit (2010) oraz Invisible Empire // Crescent Moon (2013). Każdy z nich stanowi niesamowity zbiór unikalnych kompozycji pozwalających na odbycie prawdziwe porywającej melodycznej przygody.

Mimo już wielu lat istnienia na międzynarodowej scenie artystycznej, wizja muzyczna Kate w dalszym ciągu pozostaje świeżą, potrafiąc doskonale wpisać się w stale rosnące oczekiwania światowych słuchaczy. Tunstall dostarcza swoim odbiorcom najwyższej jakości muzyki, gwarantując wiele godzin przepełnionych pozytywnymi doświadczeniami. Głębokie przekazy liryczne połączone z dynamicznymi przejściami sprawiają, że utwory Kate nadają się zarówno do tańca, jak i kanapowej refleksji z mocno przyciśniętymi do uszu słuchawkami.

Każdy poszukujący prawdziwego muzycznego oderwania od codziennych skostniałych schematów powinien, czym prędzej zwrócić się w stronę utworów KT Tunstall – będzie to decyzja, której błyskawicznie sobie pogratulujemy.