Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Karen Ramírez

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Karen Ramírez

kraj: Wielka Brytania

gatunek: pop

Karen Ramírez (urodzona 21 listopada 1971) to brytyjska tancerka oraz wokalistka, najbardziej rozpoznawalna dzięki swojemu przebojowi „Looking for Love”.

Jako dziecko Karen spędzała godziny słuchając kolekcji muzycznej swoich rodziców. Dzięki temu szybko przesiąkła ona soulem, jazzem oraz funkiem w wykonaniu takich artystów jak: Carole King, Karen Carpenter czy Stevie Wonder.

Karen śpiewała zarówno w kościelnych chórach, jak i jazzowych klubach, zanim jej droga zetknęła się z włoskimi producentami z Souled Out. Ramirez stworzyła z nimi zjawiskowy track zatytułowany „Trobuled Girl”, który w niedługi czasie zagwarantował jej profesjonalny kontrakt z wytwórnią Manifesto Records. Włoski team pomógł również artystce w wydaniu jej pierwszego albumu pod tytułem „Distant Dreams”, który szybko spotkał się z uznaniem krytyków muzycznych. Krążek stanowił wyjątkowy powiew muzycznej nowości w 1998 roku, wiele spośród znajdującym się na nim kompozycji stało się hitami lata. „Looking for Love” stanowiło oficjalny singiel albumu, raz dwa zdobywając sobie wysokie lokaty w czołowych notowaniach brytyjskich list muzycznych. Pozostałe single „If we try”, Trobule Girl” oraz „Lies” zdominowały listy dancowe na wiele tygodni.

W 1998 roku Karen suportowała formację Lighthouse Familly w jej europejskiej trasie koncertowej. Wystąpiła ona wtedy między innymi w Monachium, Kopenhadze, Wiedniu oraz na londyńskim Wembley.

W 2001 roku artystka powróciła do rozwoju swojej solowej kariery muzycznej, przygotowując się do wydania drugiego studyjnego albumu. Do projektu zaangażowali się Point Four, Cathy Denis oraz gitarzysta jazzowy Tony Remy. W trakcie pracy nad albumem Karen nie rezygnowała z występów na żywo, biorąc udział w różnorodnych gigsach, zarówno w przestrzeni Londynu, jak i reszcie Europy. Jej wystąpienia opierały się głownie na śpiewie oraz akompaniamencie na gitarze akustycznej, basie, pianinie i perkusji.

W 2005 roku wytężona praca Karen przyniosła efekt w postaci wydania jej drugiego krążka „Born to be free”. Była to kolekcja kompozycji mocno osadzonych w gitarowych brzmieniach, z silnymi bezpośrednimi przekazami lirycznymi. W tworzeniu utworów znajdujących się na krążku, Karen czerpała inspirację z takich muzycznych stylów jak: dub, latin, pop oraz soul.

Kolejne releasy Karen doskonale pokazują jej muzyczny rozwój oraz docieranie się artystycznej wizji. Dzięki inspirowaniu się całością światowej muzyki, a nie jedynie określonym stylem, Karen Ramirez tworzy albumy pełne pięknych, kojących ballad, które nadają się idealnie zarówno na leniwe popołudnie spędzone na kanapie, jak i do tanecznego porywania publiczności na dancefloor. Lata ciężkiej pracy oraz niezaprzeczalne zdolności w łączeniu tego, co w muzyce najlepsze sprawiają, że z roku na rok artystyczna gwiazda Karen jaśnieje coraz bardziej na światowym firmamencie.