Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Karrin Allyson

Karrin Allyson fot. Wikimedia Commons

Karrin Allyson

kraj: USA

gatunek: jazz

Karrin Allyson (urodzona 27 lipca 1963 roku) to amerykańska wokalistka jazzowa, która od wielu lat zmienia oblicze nie tylko tego gatunku muzycznego, ale wszystkich melodycznych stylów na całym świecie. Jej niepowtarzalne kompozycje stanowią bogate źródło inspiracji dla międzynarodowych artystów, urzekając swoją formą oraz artyzmem coraz liczniejsze rzesze odbiorców. Karrin w uznaniu swojej twórczości była pięciokrotnie nominowana do muzycznej nagrody Grammy oraz otrzymywała pochwalne recenzje z najbardziej liczących się źródeł.

W młodości Karrin występowała z kilkoma niszowymi formacjami, przechodząc między rockiem, a jazzem. Jednak to ten ostatni gatunek zrobił na niej największe wrażenie swoimi możliwościami do wyrażania tego, co w życiu najistotniejsze.

Na początku lat 90-tych zaraz po zakończeniu studiów Karrin skupiła się na rozwoju swojej kariery muzycznej, szlifując posiadane umiejętności. Po przeprowadzeniu się do Kansas City jej jazzowa działalność nabrała rozpędu. W 1992 roku artystka wydała swój debiutancki album zatytułowany „I Didn’t Know About You” – krążek okazał się absolutnym hitem. Praktycznie z dnia na dzień o Allyson zrobiło się głośno w całym jazzowym środowisku, a nowo zdobyci fani zaczęli uważnie śledzić artystyczne poczynania wokalistyki. Sukces albumu zapewnił jej profesjonalny kontrakt z wytwórnią Concord Records w 1993 roku, dla której wydała jeszcze wiele innych albumów.

Allyson komponuje i śpiewa swoje przeboje w języku angielskim, francuskim, portugalskim, włoskim oraz hiszpańskim, starając się by jej muzyka było możliwie jak najbardziej egalitarna. Wśród odsłuchiwanych utworów da się wyraźnie zauważyć inspiracje zaczerpnięte z bossa novy, bluesa, bebopu, samby, ballad, popowych standardów oraz oczywiście klasycznego jazzu. Jest to prawdziwie magiczna mieszanka zdolna dostarczyć całej masy niesamowitych melodycznych przeżyć. Perfekcyjne przechodzenie z jednego stylu do drugiego stanowi wizytówkę Karrin.

W miarę istnienia na międzynarodowej scenie muzycznej jej umiejętności rozwinęły się do stopnia, który można określić jedynie, jako legendarny. Poziom oraz moc artyzmu zawarta w jej utworach potrafi zwyczajnie wbić słuchającego w miejsce, przenikając go na wskroś solidną dawką pozytywnej, muzycznej energii.

Artystka była nominowana do muzycznej nagrody Grammy za swoje niepowtarzalne albumy: Ballads: Remembering John Coltrane (2001), Footprints (2006), Imagina: Songs of Brasil (2008), 'Round Midnight (2011) oraz Many a New Day: Karrin Allyson Sings Rodgers & Hammerstein (2015).

Karrin Allyson od momentu swojego zaistnienia w międzynarodowej świadomości odbiorców skompletowała szeroką dyskografię, stanowiącą wyjątkowo barwną artystyczną mozaikę. W jej przestrzeni każdy, nawet najbardziej wymagający słuchacz będzie w stanie znaleźć coś wartościowego dla siebie. Karrin charakteryzuje się unikalną zdolnością do idealnego wpasowywania się w gusta słuchaczy pochodzących z najróżniejszych środowisk. Przeboje wydane nawet 20 lat temu w niczym nie utraciły na swojej wyjątkowej mocy, w dalszym ciągu zachowując zdolność do szybkiego naładowania wewnętrznych baterii. Kompozycje Karrin idealnie dopełnią przestrzeń każdej codziennej playlisty, pozwalając na pełniejsze złapanie muzycznego oddechu oraz skuteczniejsze mierzenie się z zabieganą rzeczywistością.