Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Karuan

Karuan fot. facebook.com/karuanmusic

Karuan

kraj: Austria

gatunek: R&B, folk, electro

Karuan czyli Karwan Marouf to wokalista o kurdyjskich korzeniach, który swoje kompozycje opiera silnie na tradycyjnej muzyce z kultury swoich przodków. Karuana do rozpoczęcia muzycznej kariery zainspirował w dużej mierze inny kurdyjski artysta Sivan Perwer, którego twórczość rozbudziła w Marouf wielką miłość do muzyki.

Karuan już w wieku 6 lat zaczął śpiewać oraz nagrywać swój głos na kasety. Wczesne rozpoczęcie muzycznego treningu dało mu możliwość na świetne dopracowanie swoich umiejętności wokalnych, którymi w przyszłości miał zachwycać szeroką publiczność. Karuan działał intensywnie w okresie lat 90 – tych. Był to czas, kiedy światowa scena muzyczna przeżywała największy rozkwit, a różnorodni artyści szeroko eksperymentowali z nowymi rodzajami brzmienia. Kształtowanie się nowych gatunków muzycznych oraz ich popularyzacja, pozwoliły Karawanowi na lepsze dookreślenie swojej wizji oraz czerpanie melodycznych inspiracji z najróżniejszych źródeł. W efekcie jego kompozycje stanowiły unikalną mieszankę stylów, która doskonale potrafiła przebić się przez artystyczną konkurencję i sprawnie dotrzeć do słuchaczy.

W 1995 roku Karuan skupił się na swoich solowych projektach muzycznych. Były one w dużej mierze inspirowane rapem, R&B oraz muzyką folkową. Z początku jego muzyka miała wymiar stricte bandowy, jednak w miarę swojego artystycznego rozwoju Karuan coraz częściej tworzył nowe releasy na laptopie, przeistaczając się w profesjonalnego twórcę elektro.  

Jego kompozycje stanowią ciekawą odskocznię, która daje każdemu dostęp do solidnej dawki pozytywnej melodycznej energii. Twórczość Karuana to swego rodzaju artystyczny, muzyczny pomost pomiędzy kulturą kurdyjską, a nowoczesną kulturą europejską. Poszukując ambitnej, innowacyjnej oraz prawdziwie zjawiskowej muzyki, nie powinniśmy przechodzić obok twórczości Karuana obojętnie. Dołączenie jego przebojów do naszej codziennej playlisty z pewnością będzie decyzją, której sobie szybko pogratulujemy.