Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kasia Zawieracz

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Kasia Zawieracz

kraj: Polska

gatunek: jazz

Kasia Zawieracz to polska gitarzystka, kompozytorka oraz songwriterka, która od wielu lat ubogaca krajową scenę artystyczną. Zawieracz jest absolwentką Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz studiów filologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Kasia w swojej twórczości skupia się przede wszystkim na jazzie, dodając do tego gatunku inspiracje zaczerpnięte z licznych pobocznych gatunków. W efekcie jej wizja wyjątkowo przebija się na tle innych artystów tworzących zarówno w polskiej, jak i międzynarodowej przestrzeni muzycznej. Czyni to z Kasi artystkę, na której umiejętności zapotrzebowanie nie słabnie.

Zawieracz uczestniczyła w wielu akademiach jazzu na całym świecie – chociażby w Perugii, odbywających się w ramach festiwalu Umbria Jazz.

W 2007 roku Zawieracz założyła nową formację muzyczną Ladies Jazz Quintet, która po niespełna roku dość wyraźnie zmieniła skład oraz nazwę – na JazZoom. Zawieracz w dalszym ciągu pozostaje liderką tej formacji. Wystąpili oni między innymi na Festiwalu Muzyki Improwizowanej All Improvviso w Gliwicach w 2009 roku oraz podczas Festiwalu Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie w 2012 roku.

W 2013 roku artystka wydała swój debiutancki krążek zatytułowany „To co lubię”. Na albumie można usłyszeć takie hity jak: „My Favorite Things”, „Angel Eyes” oraz „Nie powiem nie”, które stanowią świetne muzyczne remedium na wiele codziennych bolączek. W skład JazZoom wchodzą wybitni muzycy, których artyzm sprawia, że znajdujących się tam kompozycji nie tyle się słucha, co bardzo intensywnie przeżywa. Za partie wokalne odpowiada Justyna Motylska, a oprawę muzyczną zapewniają Ala Zhernova (pianino), Vitaliy Ivanow (saksofonista tenorowy) oraz Tomasz Kupiec (basista jazzowy), a to tylko niektórzy. Kasia do swojego projektu zaangażowała ponad 11 artystów, z których każdy dołożył swoją istotną cegiełkę w proces powstania albumu.

Krążek stanowi unikalne połączenie bossy, jazzu, popu oraz inspiracji bluesowych. Nie ma tutaj jednego dominującego stylu, artyści płynnie przechodzą między jednym gatunkiem, a drugim, dostarczając wysublimowanych doświadczeń muzycznych z każdą kolejną nutą. Zawieracz dopełnia utwory swoimi zjawiskowymi solówkami na gitarze, które zmieniają oraz ubogacają rytmikę całego utworu. Płyta Kasi to prawdziwe niezwykły krążek, który z każdym kolejnym odsłuchaniem pozwala odnaleźć zupełnie nowe poziomy artyzmu. W efekcie znajdujące się tam utwory zwyczajnie się nie nudzą, zapewniając wiele godzin pozytywnych muzycznych doświadczeń.

Jednym ze znaków rozpoznawczych Kasi Zawieracz są jej głębokie przekazy liryczne, silnie nacechowane kobiecym spojrzeniem na świat, które zmusza odbiorcę do refleksji. Twórczość artystki doskonale nadaje się jako wyrafinowane dopełnienie każdej codziennej playlisty, potrafiąc zarówno obudzić jak i otulić zmysły.