Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Katalyst

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Katalyst

kraj: Australia

gatunek: hip-hop, soul

Katalyst to artystyczny pseudonim Ashleya Andersona australijskiego Dj’a oraz producenta muzycznego, tworzącego swoje wyjątkowe kompozycje poprzez łączenie chociażby takich gatunków jak hip hop oraz soul. W efekcie jego eksperymentów muzycznych słuchacze na całym świecie otrzymują wyrafinowane utwory, które stanowią unikalne połączenie dynamizmu oraz spokojnych, przenikających do samej głębi melodii. Muzyka Katalyst świetnie nadaje się zarówno do szalonej imprezy, jak i na leniwe popołudnie spędzone na kanapie z mocno przyciśniętymi do uszu słuchawkami. W 2002 roku Ashley zyskał uznanie w australijskiej przestrzeni muzycznej, zdobywając nagrodę Australian Dance Music Award w kategoriach: Najlepszy Album oraz Najlepszy Producent.

Na początku swojej kariery Anderson nagrywał pod pseudonimem Moonrock razem z producentem Michaelem Wrightem. Moonrock był również tytułem pierwszego albumu artysty wydanego w 1998 roku. Szybko zdobył on sobie dużą popularność, a wiele z kawałków znajdujących się na krążku zostało dołączonych do prestiżowych kompilacji Cafe Del Mar.

Jako Katalyst Anderson zaistniał w 2001 roku ze swoich releasem „Dope on Plastic”. Rosnąca popularność nowego projektu szybko otworzyła liczne drzwi do współpracy z najróżniejszymi artystami. Początek nowego tysiąclecia mijał Andersonowi na remixach oraz współtworzeniu przebojów dla licznych czołowych labeli.

W 2002 roku Katalyst wydał swój debiutancki album zatytułowany „Manipulating Agent” nakładem Invada Records. Release szybko zdobył sobie uznanie w środowisku muzycznym, a pod nowy artystyczny sztandar zaczęły się garnąć coraz większe rzesze poszukujących nowych, melodycznych doznań fanów. W australijskiej przestrzeni muzycznej Katalyst to prawdziwa ikona, jednak granice geograficzne nie są w stanie zatrzymać jego muzycznej wizji. Z każdą kolejną kompozycją muzyk dociera coraz dalej, budując stabilną sieć międzynarodowych kontaktów.

Echa po pierwszym albumie jeszcze nieprzebrzmiały, gdy Anderson wpadł na nowy pomysł. Zaangażował on wielu producentów muzycznych zarówno z Australii, jak i Wielkiej Brytanii do zremixowania tracków pochodzących z „Agent Manipulated”. Dzięki temu fani w 2003 roku otrzymali odświeżone kawałki Katalyst, które prezentowały sobą zupełnie odmienną perspektywę muzyczną. Zyskany kontrast zapewnia wiele godzin niesamowitych uniesień muzycznych, które pozwalają na pełniejsze cieszenie się przekazem oferowanym przez Andersona.

W 2007 roku artysta wydał kolejny album „What’s Happening”, przy którego powstaniu pomagali mu między innymi wokaliści ze Stanów Zjednoczonych, UK i Australii. Można wśród nich wymienić takie nazwiska jak: Stephanie McKay, Steve Spacek czy Mat McHugh.

Trzeci studyjny album projektu Katalyst „Deep Impressions” został wydany w 2011 roku. Krążek tak jak i poprzednie releasy szybko wpisał się w pasmo muzycznych sukcesów Andersona, zjednując mu uznanie w całym środowisku artystycznym. Album był nominowany w 2012 roku do nagrody ARIA w kategorii: Best Urban Album.

Ashley Anderson to artysta, który od lat intensywnie rozwija międzynarodową scenę muzyczną, dając odbiorcom na całym świecie dostęp jedynie do najwyższej jakości melodycznych kompozycji. Jego unikalna wizja oraz profesjonalizm sprawiają, że praktycznie każdy release jest prawdziwym muzycznym majstersztykiem. Szukając nowego dodatku do swojej codziennej playlisty, który będzie w stanie dać nam silny zastrzyk pozytywnej energii, warto zatrzymać się przy kompozycjach oferowanych przez Katalyst.