Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Katarzyna Groniec

Katarzyna Groniec fot. facebook.com/katarzynagroniec by Marek Beczek

Katarzyna Groniec

kraj: Polska

garunek: piosenka aktorska, pop

Katarzyna Groniec (urodzona 22 lutego 1972) jest polską piosenkarką tworzącą przejmujące balladyczne przeboje, które od lat dopełniają licznych codziennych playlist tysięcy polskich słuchaczy.

Groniec zadebiutowała na deskach artystycznych w 1991 roku swoją pierwszoplanową rolą Anki w musicalu „Metro”. W kolejnych latach zdobyła ona również wiele prestiżowych nagród muzycznych, jak chociażby Grand Prix na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1997 roku. Po swoim debiutanckim występie w „Metro” Groniec współpracowała przez jakiś czas z teatrem Buffo, występując w takich spektaklach jak: Do grającej szafy grosik wrzuć, Brel, Grosik 2, Obok nas oraz Tyle Miłości.

Po opuszczeniu Buffo Kasia występowała na scenach różnorodnych teatrów. Można ją było zobaczyć w takich musicalach jak: Piotruś Pan (w teatrze muzycznym Roma), Trzy razy Piaf (w Ateneum), Mandarynki i pomarańcze (w Capitolu), Bagdad Cafe (w Polonii), Nie ma solidarności bez miłości (w Palladium).

Doświadczenia teatralne pomogły jej wyrobić sobie renomę profesjonalnej artystki oraz zbudować sieć kontaktów, która w przyszłości znacznie ułatwiła jej rozkręcenie swojej kariery muzycznej.

We wrześniu 2000 roku na rynku pojawił się jej debiutancki album zatytułowany „Mężczyźni”. Za produkcję odpowiedzialny był Grzegorz Ciechowski. Krążek szybko odbił się pozytywnym echem w polskiej przestrzeni muzycznej, stawiając Kasię w centrum uwagi zarówno krytyków, jak i nowo zdobytych fanów. Artystka nie spoczywała jednak na dotychczasowych laurach, cały czas zbierając materiał do nowych wydań. Na efekt trzeba było czekać do 2002 roku, kiedy to pojawił się nowy trzyczęściowy album pod tytułem „Poste Restante”. Krążek ten jest ciekawym przekrojem różnorodnych muzycznych stylów. Pierwsza część wypełniona jest przez piosenki kabaretowe oraz filmowe z lat 30-tych ubiegłego stulecia (znajdują się tam kawałki zaczerpnięte z repertuarów Edith Piaf oraz Marleny Dietrich). Druga część to melancholijne, przejmujące ballady miłosne. Część trzecią stanowią utwory Astora Piazzoli w przekładzie Marcina Sosnowskiego.

Kolejny album pod tytułem „Emigrantka” ujrzał światło dzienne w 2004 roku. Krążek prezentuje sobą połączenie kilku oryginalnych kompozycji napisanych przez Groniec oraz piosenek kabaretowych Kurta Weilla i Bertolta Brechta.

„Przypadki” wydane w 2007 roku stanowią autorski projekt Katarzyny Groniec oraz Piotra Dziubka. Album szybko rozszedł się wśród słuchaczy, osiągając wiele tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Po wydaniu krążka społeczność odbiorców błyskawicznie przypomniała sobie o Groniec. W efekcie artystka zdwoiła wydawnicze wysiłki. W następnych latach ukazały się „”Na żywo” (2008), „Listy Julii” (2009), „Pin-up Princess” (2011), „Wiszące ogrody” (2014) oraz „Zoo z piosenkami Agnieszki Osieckiej” (2015). Każdy nowy release Groniec stanowi unikalną muzyczną podróż do krainy prawdziwie melodycznego geniuszu. Artystka potrafi doskonale wpasować się ze swoją muzyczną wizją w stale rosnące wymagania polskich słuchaczy, przynosząc każdemu solidną dawkę pozytywnych melodycznych przeżyć.