Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kathryn Williams

Kathryn Williams fot. kathrynwilliams.co.uk

Kathryn Williams

kraj: Wielka Brytania

gatunek: folk

Kathryn Williams (urodzona 15 lutego 1974) to angielska wokalistka folkowa oraz songwriterka. Kompozycje tej artystki szybko zapewniły jej rozgłos daleko poza granicami Wielkiej Brytanii, znacznie przyczyniając się do rozwoju międzynarodowej sceny muzycznej. Chociaż folk jest fundamentem, na którym opierają się utwory Williams, to nie stroni ona od eksperymentów z nowymi brzmieniami. Wśród artystów oraz formacji, które wywarły szczególny wpływ na twórczość Williams znajdują się: Nina Simone, Nick Drake, Joni Mitchell, Bob Dylan, John Lennon, Simon And Garfunkel czy Velvet Underground.

W efekcie w jej nowszych produkcjach można dosłuchać się muzycznych inspiracji wziętych z różnorodnych stylów – sprawia to, że wizja oferowana przez Karthryn pozostaje cały czas świeża, nie popadając w utarte schematy. Artystka potrafi doskonale wpasować się stale rosnące oczekiwania międzynarodowych odbiorców, zachowując przy tym prawdziwie „swoje” brzmienie.

Do współpracy przy swoich kompozycjach Williams zawsze korzysta z pomocy szerokiego wachlarza artystów. Ich odmienne zapatrywania na samo pojęcie muzyki sprawiają, że powstające releasy charakteryzują się wielopoziomowością oraz rzadko spotykaną głębią.

W mainstreamowej świadomości muzycznej Williams zaistniała w 1999 roku wydając „Dog Leap Stairs”. Album spotkał się z umiarkowanym uznaniem, jednak jej kolejny krążek „Little Black Numbers” wydany rok później zdobył sobie nominację do nagrody Mercury dając Williams rozgłos, którego potrzebowała.

W trakcie swojej kariery Kathryn współpracowała z wieloma czołowymi artystami, wśród zaledwie niektórych wymienić można takie sławy jak: Chris Difford, Ted Barnes, Thea Gilmore, John Martyn, Joel Salakula, Tobias Froberg, Ed Harcourt, James Yorkston, Marry Waterson, Boo Hewerdine, czy Paul Smith. Przez cały okres swojej kariery Williams intensywnie występowała solowo, jak i jako suport muzyczny (między innymi dla gwiazd i formacji jak: David Gray, Damien Rice, Ray LaMontange, Damien Dempsey, Melanie, Be Good Tanyas, The Riptide Movement, David Gates, Beth Orton).

Jako songwriterka Williams jest czynnie zaangażowana w projekty oraz sesje pisarskie pozwalające twórcom piosenek na rozpoczęcie nowych współprac, swobodną wymianę pomysłów, zdobycie nowych umiejętności oraz poznanie nowych technik. Jako nauczycielka pisania utworów, Kathryn działa od 2014 roku.

Szeroka sieć profesjonalnych kontaktów oraz stała czynna obecność na międzynarodowej scenie muzycznej sprawia, że Kathryn Williams bezpośrednio wpływa na rozwój muzyki jako takiej. Jej występy z roku na rok cieszą się niesłabnącą popularnością, a sama Williams jest ustawicznie zapraszana do gościnnych występów. Zapotrzebowanie na jej profesjonalne umiejętność nie słabnie. Unikalność wizji oraz pełne zorientowanie na dostarczanie jedynie najwyżej jakości muzyki czyni z Kathryn artystkę, która szczególnie wybija się na tle pozostałej muzycznej konkurencji.

Kathryn Williams z całą pewnością przyniesie każdemu nawet najbardziej wytrawnemu słuchaczowi dokładnie tego, czego muzycznie potrzebuje. Jej rozbudowana dyskografia wypełniona jest po brzegi zjawiskowymi utworami, które z biegiem czasu nie tracą, lecz nabierają na pozytywnej mocy.