Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Katie Melua

Katie Melua fot. fot. Sebastian Schmidt (www.katiemelua.com)

Katie Melua

kraj: Wielka Brytania

gatunek: folk-pop, blues, jazz

Ketevan "Katie" Melua (urodzona 16 września 1984) to brytyjska wokalistka oraz songwriterka tworząca swoje kompozycje poprzez łączenie takich stylów jak blues, jazz oraz folk – pop. W 2003 roku Katie zadebiutowała na scenie muzycznej szybko zdobywając sobie rozgłos oraz uznanie w całym środowisku artystycznym. Dzięki temu w 2006 roku była ona najlepiej sprzedającą się artystką w Wielkiej Brytanii oraz Europie.

Katie to jedna z brytyjskich artystek, które odniosły wręcz gigantyczny komercyjny sukces. Jej albumy rozeszły się w ponad 11 milionach sprzedanych egzemplarzy, bilety koncertowe w liczbie ponad miliona, a jej releasy ponad 50 razy pokryły się platyną. Jest to dorobek artystyczny, którym pochwalić może się niewielu współczesnych twórców. Katie Melua nie spoczywa jednak na dotychczasowych laurach, cały czas eksperymentując z nowymi rodzajami brzmienia dla jeszcze lepszego wyrażenia swojej wizji.

Od momentu pojawienia się artystki na scenie muzycznej jej kariera szybko zaczęła się rozwijać. Dzięki unikalności swojego przekazu oraz praktycznie intuicyjnej zdolności do wpasowywania się w oczekiwania odbiorców, Katie swoimi porywającymi piosenkami szybko podbijała serca i umysły.  

W 2003 roku w obiegu pojawił się debiutancki album artystki zatytułowany „Call Of The Search”, który szybko rozszedł się wśród publiczności, zjednując pod muzyczny sztandar Katie liczne szeregi nowych zdeklarowanych fanów. Melua świeżością swojej wizji zrobiła również niesamowite wrażenie na krytykach, pochwalne recenzje jej pierwszego krążka zaczęły sypać się jedna za drugą. Pootwierało to przed artystką liczne drzwi do nowych projektów muzycznych, pozwalających na zbudowanie sieci profesjonalnych kontaktów, które znacznie pomogły jej w przyszłości.

Pierwszy album stanowił swego rodzaju eksperyment muzyczny – jak przyznaje sama artystka, chodziło o sprawdzenie, które elementy zadziałają, a z których trzeba będzie zrezygnować. Efekt przeszedł jednak najśmielsze oczekiwania, a krążek utrafił w samo sedno muzycznych oczekiwań odbiorców – stając się między innymi najlepiej sprzedającym brytyjskim albumem w 2004 roku.

Presja środowiska muzycznego po wielkim sukcesie „Call Of The Search” silnie odbiła się na artystce. Wydanie dwóch unikalnych tracków „Spiders Web” oraz Thank You Stars” nasyciły na szczęście stale rosnący apetyt publiczności, dając Katie czas do skompletowania materiału do nowych wydań.

Efektem było wypuszczenie w 2005 roku nowego krążka pod tytułem „Piece By Piece”. Album dorównał pod względem sukcesu debiutanckiemu wydaniu z 2003 roku jeszcze silniej ugruntowując pozycję Katie na scenie muzycznej. Release szybko zdobył sobie wysokie lokaty w czołowych notowaniach listy brytyjskich, utrzymując się tam na długie tygodnie.

W 2007 roku Katie wydała kolejny album studyjny zatytułowany „Pictures” inspirowany w dużej mierze muzyką filmową. Krążek ten stanowi niejako punkt zwrotny w muzycznym stylu Katie, która w trakcie jego tworzenia zaczęła intensywnie poszukiwać nowych inspiracji dla lepszego dookreślenia wymiaru swojej muzyki. Efekt jest wyjątkowo zjawiskowy, co słychać wyraźnie w takich utworach jak: „Mary Pickford”, „Scary Films”, „What I Miss About You” oraz „Dirty Dice”.

Unikalny oraz przenikający do samej głębi głos Katie w ciągu lat muzycznych zmagań osiągnął poziom, dzięki któremu artystka potrafi zwyczajnie zahipnotyzować słuchających. Dzięki temu każdy z jej kolejnych releasów w ciągle powiększającej się dyskografii przynosi wiele godzin prawdziwie unikalnych muzycznych doznań, z których niełatwo jest się otrząsnąć. Twórczość Katie to doskonała odskocznia od codziennych, często skostniałych artystycznych schematów. Poszukując prawdziwie unikalnego muzycznego wymiaru, który da nam solidną dawkę pozytywnej energii do lepszego mierzenia się z codzienną zabieganą rzeczywistością, warto sprawdzić, co Katie ma do zaoferowania.