Kayah

Kayah fot. Wikimedia Commons

Kayah

kraj: Polska

gatunek: pop, soul, jazz

Kayah to polska wokalista, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyczna (jest współwłaścicielką firmy fonograficznej – Kayax) oraz ambasadorka marki AA. Kayah stanowi jedną z ikon polskiej muzyki rozrywkowej, która swoją twórczością kształtuje rozwój krajowej sceny artystycznej od końca lat 80-tych ubiegłego stulecia.

W 1988 roku nastąpił jej muzyczny debiut podczas wystąpienia na Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlsham gdzie zaśpiewała piosenkę pod tytułem „Córeczko chciałaby, żebyś była chłopcem”. Utwór spotkał się z dużym uznaniem, dając artystce nagrodę specjalną na samym festiwalu. Jednak co najważniejsze w wyniku sukcesu o wokalistce szybko zaczęło robić się głośno w kraju, a słuchacze byli coraz bardziej zaciekawieni możliwościami nowej wschodzącej gwiazdy.

Przez lata Kayah stabilnie budowała swoją karierę angażując się do licznych projektów muzycznych oraz tworząc sieć profesjonalnych kontaktów, które w przyszłości pozwoliły jej na wydawanie swoich zjawiskowych kompozycji.

Jej pierwszy solowy album zatytułowany „Kamień” trafił na rynek w 1995 roku nakładem Zic-Zac Company. Album prezentował sobą ciekawe oraz nowatorskie połączenie soulu, jazzu oraz R&B. Swoją unikalną wizją zawartą na krążku Kayah doskonale wypełniła niszę na polskiej scenie muzycznej, zdobywając sobie uznanie całej artystycznej branży. „Kamień” w niedługim czasie osiągnął status złotej płyty. Rok później Kayah zdobyła nagrodę Fryderyka 95 oraz została uznana za indywidualność roku 96 przez Telewizję Polską. Był to punkt graniczny w jej karierze, po którego przekroczeniu stała się niekwestionowaną gwiazdą.

W 1997 roku artystka jeszcze silniej ugruntowała swoją pozycję za pomocą nowego krążka zatytułowanego „Zebra”. To z tego albumu pochodzą jej dwa najbardziej rozpoznawalne utwory: „Na językach” oraz „Supermenka”. Krążek odbił się głośnym pozytywnym echem w całej polskiej przestrzeni muzycznej, szybko pokrywając się platyną. W efekcie Kayah została okrzyknięta wokalistą roku 1997. „Zebra” przyniosła wokalistce liczne nagrody oraz otworzyła drzwi do udziału w różnorodnych projektach artystycznych. Kayah zaczęła coraz częściej pojawiać się w programach telewizyjnych, jak i prowadzić własny – „To było grane” w telewizji TVN.

Na przełomie tysiąclecia Kayah rozpoczęła współpracę z Goranem Bregovicem. Efektem był zjawiskowy album „Kayah i Bregovic”, z którego pochodzą dwa wielkie hity „Prawy do lewego” oraz „Śpij kochanie śpij”. Album odniósł wielki komercyjny sukces sprzedając się w ponad 700 tysiącach egzemplarzy (pokrywając się licznymi warstwami platyny). Echa po ostatnim krążku jeszcze nieprzebrzmiały, gdy w 2000 roku Kayah wydała swój kolejny album „Jaka Ja Kayah”, który w zaledwie kilka dni przekroczył 50 tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

Następne releasy artystki wpisują się w praktycznie nieprzerwane pasmo sukcesów. Każdy album oraz singiel doskonale wpasowuje się w muzyczne potrzeby polskich odbiorców, wywierając silny wpływ na kształt polskiej sceny artystycznej. Kayah to wielowymiarowa wokalistka, która potrafi swoją muzyczną wizją porywać za sobą niezliczone tłumy. W trakcie swojej kariery współpracowała ona z czołowymi polskimi muzykami, ubogacając ich kompozycje o zupełnie nowy poziom zjawiskowego artyzmu.

Kayah to wokalistka, która mimo wielu lat istnienia na scenie muzycznej w dalszym ciągu zachowuje świeżość swojej artystycznej wizji, będąc w stanie przynieść słuchaczom dokładnie tego, czego potrzebują.