Kelela

Kelela fot. Wikimedia Commons

Kelela

kraj: USA

gatunek: R&B, electronic grime

Kelela Mizanekristos (urodzona 6 czerwca 1983 roku) jest amerykańską piosenkarką oraz sonwriterką tworzącą muzykę alternatywną z silnymi inspiracjami zaczerpniętymi z R&B oraz electronic grime.

W 2013 roku artystka zaznaczyła swoją obecność na scenie muzycznej wydając debiutancki mixtape „Cut 4 me”, który szybko zdobył sobie uznanie zarówno ze strony krytyków muzycznych, jak i czołowych gwiazd międzynarodowej sceny artystycznej. Wśród wykonawców, którzy spojrzeli wyjątkowo łaskawym okiem na nowy release Keleli były między innymi Solange Knowles oraz Bjork. Niedługo po wydaniu mixtape’u w stronę artystki posypały się stosy pochwalnych recenzji, a magazyny oraz blogosfera zaczęła pękać w szwach od artykułów na temat nowej wschodzącej gwiazdy. Zmotywowana dużym sukcesem swojego pierwszego wydania Kelela zaczęła szukać sposobów na wydanie „Cut 4 Me” jako albumu remixowego. Dodała ona swój głos do instrumentalnych tracków, tworząc prawdziwie zjawiskowy zestaw kompozycji, które weszły w skład Ep zatytułowanego „Hallucinogen” (2015).  

Kelele prezentuje wyjątkowo unikalne podejście do samego pojęcia muzyki. Wynika ono z jej różnorodnych doświadczeń w przeszłości, zanim na dobre zaczęła rozwijać swoją solową karierę muzyczną. W trakcie studiów zaczynała ona od śpiewania standardów jazzowych po licznych kawiarniach w Los Angeles, by następnie zasilić szeregi niszowej formacji Dizzy Spells, gdzie śpiewała progresywny metal. Ta różnorodność stylów pozwoliła artystce na spojrzenie na muzyczny świat z bardzo szerokiej perspektywy oraz możliwość odnalezienia pewnych wspólnych punktów, które są fundamentem dla jej twórczości.

Dla Keleli nie istnieje muzyka gatunkowa tylko muzyka…i to przez duże M. Artystka posiada wręcz intuicyjną zdolność do perfekcyjnego łączenia ze sobą diametralnie przeciwstawnych stylów wydobywając z nich to, co najlepsze. W efekcie słuchacze otrzymują dostęp do obfitej muzycznej uczty zdolnej nasycić apetyt nawet najbardziej wymagającego odbiorcy.

Wizja artystki szybko przekroczyła ocean podbijając umysły oraz listy muzyczne w Wielkiej Brytanii. Jej styl określany był jako nowy wymiar dance’u stanowiący hybrydę grimu, house’u, electro, R&B, techno, hip-hopu oraz dubstepu. Kelele najzwyczajniej oszołomiła brytyjską publiczność błyskawicznie zdobywając sobie nowe rzesze fanów, którzy masowo ciągnęli pod jej muzyczny sztandar.

Mimo, że artystka istnieje stosunkowo od niedawna na międzynarodowej scenie muzycznej, to jej gwiazda z roku na rok jaśnieje coraz wyraźniej. Kelela to doskonała odskocznia muzyczna, która przyniesie moc niezapomnianych melodycznych przeżyć. Schematyczność, powszechność to pojęcia, które absolutnie nie pasują do artystycznego wymiaru Keleli. Warto, czym prędzej przekonać się o sile jej muzyki na własnej skórze.