Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kendrick Lamar

Kendrick Lamar fot. facebook.com/kendricklamar

Kendrick Lamar

kraj: USA

gatunek: hip-hop

Kendrick Lamar Duckworth (urodzony 17 lipca 1987) jest uznanym amerykańskim artystą hip-hopowym, który od kilku lat coraz bardziej intensywnie wpływa na światowe kształtowanie się tego kierunku muzyki.

Lamar zdobył duże uznanie w 2010 roku poprzez swój release „Overly Dedicated”. W tym samym roku wydał własnymi środkami swój debiutancki album „Section 80”, na którym znalazł się singiel „HiiiPoWeR”.

Złożenie się tych trzech wydań spowodowało, że o Lamarze z dnia na dzień zaczęło robić się bardzo głośno, a artysta nieustannie zaprzątał myśli coraz większej licznych odbiorców. Blogosfera praktycznie oszalała na punkcie Lamara, głównie ze względu na jego kolaborację z takimi gigantami przemysłu muzycznego jak: The Game, Snoop Dogg, Busta Rhymes czy Lil Wayne. Dzięki swoim umiejętnościom oraz unikalnej artystycznej wizji, Kendrick szybko wpasował się w muzyczny hip-hopowy świat. Kompozycje Lamara znacznie wybijają go na tle pozostałych artystów, nie jest on „kolejnym” raperem tylko coraz silniej jaśniejącą gwiazdą, przed którą wróżona jest prawdziwie wielka kariera.

W 2012 roku dzięki stale rosnącej popularności Lamar zagwarantował sobie profesjonalny kontrakt z wytwórniami Aftermath oraz Interscope Records. W tym samym roku pojawił się jego kolejny album zatytułowany „good kid, m.A.A.d city”, który szybko odbił się głośnym pozytywnym echem zarówno w środowisku krytyków, jak i samych słuchaczy.

Tracki takie jak: "Swimming Pools (Drank)", "Bitch, Don't Kill My Vibe" oraz "Poetic Justice" szybko zdobyły sobie wysokie lokaty w czołowych zestawieniach singli 2012 roku. Mocne oraz dosadne przekazy liryczne Lamara sprawiają, że jego muzyka odznacza się wyjątkowym dynamizmem, dzięki któremu energia aż buzuje w człowieku.

W 2015 roku artysta wydał kolejny album „To Pimp a Butterlfy”, który swoją popularnością szybko przekroczył ocean, zjednując Lamarowi nowe rzesze fanów na całym świecie. Kompozycje znajdujące się na krążku były w dużej mierze inspirowane free jazzem, funkiem, soulem oraz słowem mówionym. Krążek ten był ważnym kamieniem milowym na drodze docierania się stylu artysty. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Album doskonale utrafił w wymagania odbiorców – szczególnie brytyjskich wystrzeliwując w 2016 roku na szczyty notowań muzycznych w UK.  

W trakcie trwania swojej kariery Lamar zdobył wiele nagród, w tym 7 Grammy. W 2016 roku magazyn Time zaliczył go w poczet 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie!

Kendrick Lamar to artysta, który swoją twórczością zmienia nie tylko muzykę, ale cały otaczający świat. Jego wizja z roku na rok porywa za sobą nieprzebrane tłumy, które chętnie garną się pod nowy muzyczny sztandar, cały czas ugruntowując jego pozycję na międzynarodowej artystycznej scenie.

Wśród jego szerokiej dyskografii każdy fan, nie tylko hip-hopu, będzie w stanie znaleźć coś wartościowego dla siebie.