Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kenny Rankin

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Kenny Rankin

kraj: USA

gatunek: jazz

Kenny Rankin (urodzony 10 lutego 1940, zmarł 7 czerwca 2009) był amerykańskim wokalistą popowo – jazzowym, który w swoich kompozycjach szeroko wykorzystywał inspiracje zaczerpnięte z rocka oraz folku.

Początki kariery muzycznej Rankina sięgają lat 70-tych, kiedy to wydał kilka zjawiskowych albumów, które szybko trafiły na notowania Top 100 Billboard Album Chart. Od najmłodszych lat Kenny był zafascynowany jazzem, który stanowił fundament dla jego późniejszych releasów. Chociaż w miarę swojego muzycznego rozwoju Rankin zaczął zwracać się w stronę popu, to elementy jazzowe zawsze można było wyłapać w jego utworach. Łączenie ze sobą tych dwóch popularnych kierunków sprawiło, że ukształtowana nowa wizja artystyczna muzyka z roku na rok dodawała mu coraz więcej fanów.

Rankin szczególnie wybijał się swoim stylem na tle innych tworzących muzyków, potrafiąc praktycznie idealnie wpasować się w stale rosnące oczekiwania swoich odbiorców. Kenny posiadał niesamowitą umiejętność do pozostawania oryginalnym w swoim przekazie – nie zrażając swoich początkowych fanów, a jednocześnie zdobywając nowych. Utrafiał on w serca i umysły słuchaczy pochodzących z różnych środowisk i pokoleń, dostarczając im dokładnie tego, czego muzycznie potrzebowali. Tego rodzaju zdolnością może pochwalić się na prawdę niewielu współczesnych artystów.

Przejmująca barwa głosu artysty połączona z gitarową wirtuozerią apelowała zarówno do krytyków, jak i międzynarodowej społeczności odbiorców. W efekcie muzyka Rankina szybko pokonywała granice geograficzne Stanów Zjednoczonych, zapewniając mu uznanie na całym świecie.

W trakcie swojej kariery Kenny współpracował z wieloma artystami wywodzącymi się z najróżniejszych środowisk muzycznych. Doświadczenia te pozwoliły mu na lepsze dotarcie swojej muzycznej wizji oraz stworzenie wielu kompozycji, które w późniejszym okresie były niewyczerpanym źródłem inspiracji dla licznych twórców. Covery jego utworów były wykonywane chociażby przez takich artystów jak: Mel Torme czy Carmen McRae.

Kenny Rankin był artystą, który wywarł wręcz niesamowity wpływ na cały świat show-biznesu. Jego zaangażowanie na najróżniejszych artystycznych polach sprawiło, że współczesny nie tylko muzyczny gmach jest o wiele bardziej okazały. Wiele z kompozycji Rankina weszło na stałe do światowego, klasycznego muzycznego kanonu i od lat przynosi całe mnóstwo pozytywnych uniesień milionom słuchaczy na całym świecie. Muzyka Rankina jest prawdziwie wielopoziomowa, niektórych z jego kompozycji nie da słuchać się inaczej, niż tylko z mocno przyciśniętymi do uszu słuchawkami oraz w pełnym skupieniu. Każdy moment styczności z jego muzyczną wizją to początek kolejnej podróży w prawdziwie niesamowitą melodyczną krainę, z której za każdym razem coraz bardziej niechętnie się powraca.

Szukając muzyki, która przyniesie nam uczucie wysublimowanego błogostanu oraz pozwoli na efektywniejsze oderwanie się od codziennej zabieganej rzeczywistości, warto zwrócić się w stronę kompozycji, które Kenny Rankin po sobie pozostawił. Jego muzyka to prawdziwe remedium na wiele współczesnym bolączek w łatwej do przełknięcia muzycznej pigułce.