Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Keren Ann

Keren Ann fot. Wikimedia Commons

Keren Ann

kraj: Islandia

gatunek: pop, folk-rock

Keren Ann Zeidel (urodzona 10 marca 1974) to islandzka wokalistka, songwriterka, kompozytorka oraz producentka muzyczna, tworząca swoje kompozycje poprzez łączenie takich stylów jak pop oraz folk-rock. Keren działa głównie w przestrzeni Paryża, Tel Avivu oraz Nowego Yorku, gdzie gra na pianinie, gitarze, klarnecie oraz tworzy muzykę musicalową.

Do tej pory Keren Ann wydała 7 solowych krążków: La Biographie de Luka Philipsen (2000), La Disparition (2002), Not Going Anywhere (2003), Nolita (2005), Keren Ann (2007) and 101 (2011) oraz You're Gonna Get Love (2016), z których każdy odbił się głośnym, pozytywnym echem w międzynarodowej przestrzeni muzycznej.

Wiele z jej kompozycji na przestrzeni lat było coverowanych przez różnorodnych artystów. Wśród najważniejszych można wymienić takie sławy jak: Henri Salvador, Jane Birkin, Francoise Hardy, Rosa Passos, Jacky Terasson, Emmanuelle Seigner czy Benjamin Biolay.

Muzyka Keren niejednokrotnie trafiała jako background muzyczny do jednym z najpopularniejszych seriali telewizyjnych. Jej kawałki można usłyszeć między innymi w seriach: Grey's Anatomy, Six Feet Under oraz Big Love.

Styl muzyczny Keren określany jest jako doskonałe połączenie melodycznego bogactwa z prostotą przekazu. Ten wyjątkowy dualizm sprawia, że Ann potrafi bardzo szybko dotrzeć do słuchacza ze swoim artystycznym przekazem, przenikając odbiorcę na wskroś i poruszając w nim te najczulsze, często nieuświadomione struny. W efekcie kompozycji Keren się nie odsłuchuje, ale intensywnie przeżywa, każdorazowo odnajdując w nich nowe pokłady pozytywnej energii.

Artystka do swoich utworów czerpie inspirację z samego życia. Dzięki temu jej muzyka jest prawdziwie egalitarna, z którą słuchający może się swobodnie utożsamiać. Niejednokrotnie słuchając przebojów artystki z mocno przyciśniętymi do głowy słuchawkami ma się wrażenie, że idealnie opisuje ona zmiany zachodzące w naszym życiu. Dzięki temu wiele utworów Ann stanowi świetne dopełnienie współczesnej zabieganej codzienności.

Keren cały czas eksperymentuje z nowymi rodzajami brzmienia, starając się dostarczyć swoim odbiorcom jedynie najwyżej jakości muzyki. Nie daje się ona zaszufladkować co do jednego muzycznego stylu oraz przypisać sobie określonej artystycznej „łatki”. Dzięki temu jej wizja pozostaje w dalszym ciągu świeża i urzekająca, a artystka w procesie tworzenia swoich kompozycji nie popada w utarte schematy.

Artystka ta swoją twórczością silnie wpłynęła i nadal wpływa na rozwój wielu gatunków muzycznych. Jej utwory stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla setek muzyków z całego świata, którzy tworzą w najrozmaitszych stylach. Dzięki temu wizja Keren szybko pokonuje granice geograficzne oraz prezentuje się słuchaczom na całym świecie w odmiennych melodycznych formach. Keren Ann potrafi zabrać w niesamowitą muzyczną podróż do krainy czystego artystycznego geniuszu. Z takiego rodzaju doświadczeń ciężko jest się otrząsnąć, a słuchający zawsze wraca z poczuciem niedosytu. Na szczęście Keren nie spoczywa na dotychczasowych laurach, cały czas kompletując materiał do nowych wydań oraz angażując się w liczne poboczne artystyczne projekty. Poszukując muzyki, która będzie w stanie przynieść prawdziwe ukojenie, nie powinniśmy przechodzić obok opcji oferowanych przez Keren Ann obojętnie.