Kings of Convenience

Kings of Convenience fot. facebook.com/kingsofconvenience

Kings of Convenience

kraj: Norwegia

gatunek: folk, pop

Kings of Convenience to norweskie duo folkowo – popowe, którego skład tworzą Erlend Oye oraz Erik Glambek Boe. Wizytówką formacji jest jej niepowtarzalny styl, który wybija muzyków na tle innych światowych twórców, dając fanom dostęp do prawdziwie niepowtarzalnych muzycznych doświadczeń.

Delikatne melodyczne dźwięki, przenikające partie wokalne oraz subtelne wstawki gitarowe, to fundament dla kompozycji Kings Of Convenience. Ich muzyka nadaje się doskonale na leniwe popołudnie spędzone na kanapie z mocno przyciśniętymi do głowy słuchawkami. Swobodny przepływ myśli oraz spokojne ładowanie wewnętrznych akumulatorów jest tutaj gwarantowane.

Kings Of Convenience dostarczają najwyżej jakości muzyki chilloutowej, która jest w stanie przynieść chwilę na głębszy oddech w codziennej zabieganej rzeczywistości. Unikalność kompozycji powstaje dzięki zaangażowaniu obydwu muzyków. Zarówno Oye, jak i Boe piszą, komponują oraz śpiewają swoje piosenki. Połączenie ich odmiennych perspektyw sprawia, że spod szyldu Kings Of Convenience wychodzą niezapomniane melodyczne majstersztyki.

Duo przebiło się do mainstreamu dzięki swoim występom na europejskich festiwalach muzycznych w 1999 roku. Zwrócili oni wtedy na siebie uwagę amerykańskiej wytwórni Kindercore, która pozwoliła im na wydanie w 2001 roku debiutanckiego krążka „Quiet Is the New Loud”. Album został wyprodukowany przez Kena Nelsona, który jest producentem formacji Coldplay. Release okazał się dużym hitem, szybko stawiając Kings Of Convenience w centrum uwagi zarówno słuchaczy, jak i międzynarodowych krytyków muzycznych.

Echa po „Quiet Is the New Loud” jeszcze nieprzebrzmiały, gdy muzycy wydali kolejny album zatytułowany „Versus”. Krążek stanowił kompilację remixów ich debiutanckiego releasu, dając odbiorcom możliwość zapoznania się ze zjawiskowymi kawałkami formacji z zupełnie innej perspektywy.

Remixy stanowiły swego rodzaju eksperyment dla Kings Of Convenience  - artyści odznaczają się bardzo dużym dynamizmem, nieustannie poszukując nowych środków do realizacji swojej muzycznej wizji. Dzięki temu ich przesłanie mimo lat istnienia w międzynarodowej przestrzeni muzycznej w dalszym ciągu pozostaje świeże i jest w stanie porywać za sobą setki tysięcy słuchaczy na całym świecie.

W 2004 roku po prawie trzyletniej przerwie wydawniczej na rynku pojawił się kolejny album formacji zatytułowany „Riot on an Empty Street”. Krążek szybko odbił się głośnym pozytywnym echem głównie za sprawą teledysku do głównego singla „I’d Rather Dance With You”, który zdominował notowanie europejskich list MTV.

Po ponownym ugruntowaniu swojej obecności w świadomości słuchaczy w 2008 roku Kings Of Convenience udali się w intensywną trasę koncertową po całym świecie. W jej trakcie zbierali ciągle materiał do nowych wydań. Efektem było wypuszczenie na rynek w 2009 roku nowego albumu pod tytułem „Declaration of Dependence”.

W lipcu 2016 roku formacja ogłosiła, że przygotowuje się do wydania kolejnego studyjnego krążka na jesień, więc jest, na co czekać.

Kings Of Convenience prezentują w swojej twórczości niepowtarzalny artyzm, który zwyczajnie urzeka słuchającego. Jest to muzyka ambitna w łatwej do przełknięcia melodycznej pigułce, która dostarcza wielu godzin niezapomnianych, pozytywnych doświadczeń. Każda codzienna playlista może jedynie zyskać, poprzez dołączenie do niej kompozycji tego niesamowitego norweskiego duo.