Kortez

Kortez fot. Wikimedia Commons

Kortez

kraj: Polska

gatunek: alternative, blues

Kortez to pseudonim artystyczny Łukasza Federkiewicza (urodzony 24 czerwca 1989 roku) – polskiego muzyka, wokalisty, kompozytora, gitarzysty oraz puzonisty. Szeroki wachlarz umiejętności Korteza sprawia, że coraz wyraźniej ugruntowuje on swoją pozycję na polskiej scenie muzycznej, tworząc niesamowite kompozycje.

Każdy z jego releasów to perfekcyjnie połączona melodyczna mozaika wyładowana inspiracjami zaczerpniętymi z wielu muzycznych stylów. Kortez płynnie przechodzi z jednego poziomu na drugi, dając słuchającemu możliwość odbycia prawdziwie unikalnej podróży. Jego muzyki nie tyle się słucha, co bardzo intensywnie przeżywa, a wszystko to dzięki dokładnemu i przemyślanemu układowi każdej nuty oraz każdego użytego słowa. W jego utworach nic nie jest przypadkowe, wszystko ma swoje jasno określone miejsce.

W 2013 roku Kortez próbował swoich sił w precastingu do programu „Must Be the Music. Tylko Muzyka” niestety nie udało mu się zakwalifikować. Jednak porażka nie podcięła mu skrzydeł. Łukasz szybko przekuł ją w sukces, a wszystko za sprawą nawiązania znajomości z Pawłem Jóźwickim, szefem Jazzboya. W niedługim czasie po nieudanej próbie zaistnienia w telewizji, Kortez podpisał profesjonalny kontrakt płytowy oraz rozpoczął współpracę z producentem i muzykiem Olkiem Świerkotem.

Nowo powstałe kompozycje były gotowe na początku 2015 roku oraz zaprezentowane dziennikarzom, pośród których znalazł się Piotr Stelmach. To za jego sprawą w radiowej Trójce eter zaczął rozgrzewać utwór Korteza zatytułowany „Zostań”.

W marcu 2015 roku w obiegu pojawiło się pierwsze Ep Korteza pod tytułem „Jazzboy Session Ep”, którego trzon stanowiły takie utwory jak: „Zostań”, „Joe” oraz „Co myślisz?”. Utwory Korteza przez długie tygodnie utrzymywały się w szczytach radiowych zestawień, coraz silniej ugruntowując jego pozycje na scenie muzycznej. We wrześniu zeszłego roku na rynku pojawił się debiutancki krążek „Bumerang” nakładem Jazzboy Records

Kortez to stosunkowo nowa, coraz jaśniej świecąca gwiazda, której rozwój muzyczny z  zainteresowaniem śledzą coraz szersze rzesze krajowych słuchaczy.