Kraak & Smaak

Kraak & Smaak fot. facebook.com/KraakAndSmaak

Kraak & Smaak

kraj: Holandia

gatunek: electronic, funk

Kraak & Smaak to holenderskie trio elektroniczno – funkowe, którego skład tworzą Oscar de Jong, Mark Kneppers oraz Wim Plug.

Formacja istnieje na międzynarodowej scenie muzycznej już od wielu lat, ubogacając swoją twórczością światowy artystyczny gmach. Ich wyjątkowa, unikalna wizja od momentu zawiązania się grupy szybko wybiła muzyków na tle pozostałych twórców. Ich artyzmu nie dało się zatrzymać granicami geograficznymi. Kraak & Smaak szybko przebili się do międzynarodowego mainstreamu zjednując sobie uznanie, zarówno pośród szerokich grup światowych odbiorców, jak i krytyków muzycznych.

W 2006 roku trio wydało swój debiutancki krążek zatytułowany „Boogie Angst”. Do jego produkcji zaangażowało się wielu artystów, z zaledwie niektórych można wymienić U-Gene’a oraz Deza (który napisał oraz zaśpiewał przewodni singiel „Keep Me Home”). Album odbił się głośnym pozytywnym echem w całej przestrzeni muzycznej. W efekcie - w okresie 2006 – 2007 trio zaczęło pojawiać się na najbardziej znanych światowych festiwalach jak: Pinkpop, Sziget, SXSW, Miami's Winter Music Conference, Bonnaroo, Coachella czy the Australian Good Vibrations Festival.

W 2007 roku Kraak & Smaak wydali The Remix Sessions. Był to zbiór wcześniejszych kompozycji zremixowanych przez takich artystów jak: Jamiroquai, Sarah Bettens oraz Kruder & Dorfmeister. Muzyka K & S wywierała coraz większy wpływ na całe artystyczne środowisko, stanowiąc bogatą inspiracyjną pożywkę dla najróżniejszych twórców. Trio nie spoczywało jednak na dotychczasowych laurach.

W 2008 roku w obiegu pojawił się drugi studyjny album formacji zatytułowany „Plastic People”. Tytułowy track został napisany i skomponowany przez artystów wchodzących w skład grupy Moloko. Singiel związany z albumem zatytułowany „Squeeze Me” okazał się względnym hitem, plasując się wysoko w holenderskich zestawieniach muzycznych oraz zdobywając sobie spore uznanie na arenie międzynarodowej – dzięki wideo stworzonemu przez Andre Maata.

Kraak & Smaak określani są często jako formacja, którą zwyczajnie trzeba zobaczyć na żywo, żeby w pełni docenić ich muzyczną wizję. Są oni zestawiani z takimi światowej sławy grupami i artystami jak: Chemical Brothers, Moby oraz The Prodigy.

W 2008 roku trio często pojawiało się na licznych festiwalach muzycznych jak: Glastonbury Festival, Bestival, Bloom, Lovebox Festival oraz the Big Chill festiwal. W kolejnych latach swoją listę odwiedzonych spotów powiększyli o Ultra Music Festival, Rothbury, Coachella, Detroit Movement oraz Wakarusa.

Każdy kolejny album, singiel oraz EP Kraak & Smaak doskonale wpisuje się w praktycznie nieprzerwane pasmo muzycznych sukcesów. Artyści są w stanie dostarczyć nawet najbardziej wymagającemu słuchaczowi prawdziwą muzyczną ucztę, która przyniesie mu wiele godzin unikalnych, melodycznych doświadczeń. To holenderskie trio nie stanowi kolejnej formacji, lecz jeden z głównych trybów w światowej muzycznej maszynie. Szukając muzyki na najwyższym poziomie, która pozwoli nam zwyczajnie odlecieć i która swoim artyzmem najzwyczajniej zmienia świat, nie powinniśmy przechodzić obok kompozycji Kraak & Smaak obojętnie.