Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kurt Elling

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Kurt Elling

kraj: USA

gatunek: jazz

Kurt Elling (urodzony 2 listopada 1967) to amerykański wokalista jazzowy, kompozytor oraz songwriter, którego twórczość wywarła niesamowity wręcz wpływ, nie tylko na kształtowanie się amerykańskiej, ale przede wszystkim światowej sceny jazzowej.

Elling zainteresował się muzyką dzięki swojemu ojcu, który był organistą w kościele. Dzięki temu w trakcie swojego dzieciństwa Kurt występował w chórze oraz grywał na wielu instrumentach muzycznych. Swoje pierwsze zetkniecie z jazzem przeżył dopiero podczas studiów, których zresztą nie ukończył z powodu chęci podążania za karierą wokalisty jazzowego.

W początkowym okresie swojej działalności przypadającej na lata 90 – te, Elling występował w wielu chicagowskich spotach, stopniowo skupiając na sobie uwagę słuchaczy. W 1990 roku nagrał swoje pierwsze demo, którym przykuł uwagę wytwórni Blue Note Records. W niedługim czasie zaproponowano mu profesjonalny kontrakt. Dla Blue Note Elling nagrał 6 zjawiskowych albumów.

W trakcie swojej kariery Kurt wielokrotnie był nominowany do nagrody muzycznej Grammy, wygrywając w kategoriach: Best Vocal Jazz Album za krążek „Dedicated to You” (2009).

Jego kompozycje to doskonałe połączenie przejmujących lirycznych przekazów oraz przenikającego na wskroś głosu. Dzięki temu muzyka Kurta nabiera niesamowitej mocy, która udziela się słuchającemu dostarczając mu wielu godzin pozytywnych, melodycznych przeżyć.

Elling to prawdziwy mistrz w zjednywaniu swoją twórczością serc i umysłów słuchaczy. Dzięki współpracy z wieloma czołowymi światowymi artystami potrafi on patrzeć na współczesne potrzeby muzyczne z wielu perspektyw. W efekcie jego wizja muzyczna z roku na rok apeluje do coraz większej liczny międzynarodowych odbiorców, co dobitnie świadczy o umiejętności Kurta do odnalezienia się praktycznie w dowolnej artystycznej przestrzeni.

Kurt w trakcie swojej kariery nagrywał oraz występował u boku takich gwiazd jak: David Amram, Bob Belden, Joanne Brackeen, Oscar Brown, Jr., Billy Corgan, Orbert Davis, George Freeman, Buddy Guy, Jon Hendricks, Charlie Hunter, Randy Bachman, Bob Mintzer, Rex Richardson oraz Bob Sheppard. Każda współpraca pozwoliła artyście na lepsze dotarcie swojej muzycznej wizji oraz rozwinięcie i tak już fenomenalnych umiejętności wokalnych. Elling uznawany jest w środowisku muzycznym za jednego z najlepszych wokalistów jazzowych na świecie, którego wpływ na wymiar międzynarodowej muzyki rozrywkowej od lat zapewnia mu nominacje do najbardziej prestiżowych nagród.

Jego kompozycje to zarówno oryginalne utwory, jak i nowe wersje klasycznych tracków stanowiących kanon muzyki jazzowej. Bez Ellinga jazz z pewnością nie charakteryzowałby się swoim współczesnym dynamizmem. Kurt swoją twórczością przyczynił się bardzo do popularyzacji tego stylu wśród wielu światowych artystów, wpływając bezpośrednio na rozwój nowoczesnych gatunków muzycznych.

Szukając prawdziwie wyjątkowego wymiaru muzyki, który pozwoli nam zwyczajnie odlecieć z mocno przyciśniętymi do uszu słuchawkami powinniśmy się, czym prędzej zwrócić w stronę kompozycji Kurta Ellinga. Będzie to decyzja, której sobie szybko pogratulujemy.