Kwabs

Kwabs fot. Facebook/Kwabs

Kwabs

kraj: Anglia

gatunek: pop, soul, R&B

Kwabena Sarkodee Adjepong (urodzony 24 kwietnia 1990) znany lepiej pod swoim scenicznym pseudonimem jako Kwabs, to brytyjski wokalista oraz songwriter pochodzący z Ghany. Kwabs tworzy swoje utwory opierając się głównie na soulu, R&B oraz electronice. Efekt jest zwyczajnie magiczny. Mimo wielu artystów tworzących w podobnym, co on stylu, Adjepong dzięki swoim fenomenalnym zdolnościom oraz unikalności wizji, wyjątkowo wybija się na tle nie tylko brytyjskiej, ale również światowej konkurencji. Świadczy o tym chociażby  międzynarodowy hit zatytułowany „Walk”.

Kwabs posiada wykształcenie jazzowe zdobyte na Royal Academy of Music. Był on również między innymi głównym wokalistą National Youth Jazz Orchestra, gdzie przez okres trzech lat doskonalił swoje umiejętności wokalne oraz budował sieć profesjonalnych kontaktów. Doświadczenia te znacznie ułatwiły mu w przyszłości rozpoczęcie solowej kariery muzycznej oraz szybkie trafienie do świadomości międzynarodowej społeczności słuchaczy.

Kariera muzyczna artysty wystartowała w 2011 roku, gdy wystąpił on w programie BBC „Goldie’s Band”. Show miał za zadanie poszukiwanie młodych, utalentowanych muzyków do specjalnego wystąpienia w Buckingham Place. Wykonany przez Kwabsa utwór „Sometimes I Feel Like a Motherless Child” zdobył mu duże uznanie, dając fundament do dalszego rozwoju kariery muzycznej.

W 2012 roku artysta wydał dwa zjawiskowe covery: „Like a Star” z repertuaru Corinne Bailey Rae oraz „The Wilhelm Scream” Jamesa Blake. Wersje Kwabsa momentalnie stały się hitem na YouTube, szybko stawiając go w centrum zainteresowania słuchaczy na całym świcie. W niedługim czasie dzięki tej promocji Kwabs podpisał profesjonalny kontrakt wydawniczy z wytwórnią Atlantic Records. Efektem współpracy było wydanie debiutanckiego EP pod tytułem „Wrong or Right”, które odbiło się głośnym pozytywnym echem zarówno wśród środowiska krytyków muzycznych, jak i międzynarodowych odbiorców.

Kolejne EP „Pray For Love” oraz „Walk” oba wydane w 2014 roku bardziej opierają się na stylu popowym. Widać tutaj wyraźnie zarys muzycznych eksperymentów Kwabsa, który cały czas dociera swoją muzyczną wizję. Mimo wszystko naleciałości jazzowe stanowią fundament dla jego kompozycji, pozwalając artyście na wyjątkowe łączenie starego z nowym. W 2015 roku na rynku pojawił się debiutancki album artysty zatytułowany „Love + War”, który szybko wpisał się w dotychczasowe pasmo sukcesów muzyka.

Kwabs to artysta, którego gwiazda na muzycznym firmamencie z roku na rok jaśnieje coraz wyraźniej. Mimo stosunkowo niedawnego zaistnienia w świadomości słuchaczy, muzyk coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność na międzynarodowej scenie, wywierając silny wpływ na kształtowanie się rozmaitych melodycznych gatunków. Wieku krytyków wróży przed nim wielka karierę. Kwabs będzie stanowił doskonałe dopełnienie do codziennej playlisty, ubogacając ją o nowy wymiar brzmienia, który z całą pewnością zapewni solidny zastrzyk pozytywnej muzycznej energii.