Kymaera

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Kymaera

kraj: Wielka Brytania

gatunek: jazz

Kymaera to brytyjska formacja jazzowa, która od końca lat 90-tych ubiegłego stulecia rozwija nie tylko angielską, ale przede wszystkim światową scenę muzyczną. Formacja na przestrzeni lat często zmieniała skład, nie tracąc jednak na swoim unikalnym brzmieniu zdolnym przeniknąć słuchającego do samej głębi.

Ich muzyczny styl to wyraz niesamowitej jazzowej perspektywy, która przynosi odbiorcom na całym świecie moc niezapomnianych pozytywnych doświadczeń. Gdy Kymaera występuje na żywo za muzykami zawsze ciągną liczne rzesze fanów spragnione solidnej dawki pozytywnej energii. W trakcie swojej kariery muzycy współpracowali z różnymi artystami tworzącymi swoje kompozycje opierając się na najróżniejszych gatunkach. Dzięki temu zarówno oryginalne utwory, jak i wyniki kolaboracji, w których Kymaera brała udział odznaczają się wielopoziomowością, która pozwala każdemu słuchającemu na szybkie poszerzenie swoich muzycznych horyzontów.

Styl muzyków jest zwyczajnie urzekający, wielu istniejących kompozycji nie da się słuchać inaczej, niż z przestrzeni wygodnego fotela lub kanapy z mocno przyciśniętymi do uszu słuchawkami. Muzyki Kymaery nie tyle się słucha, co bardzo intensywnie przeżywa, starając się nie uronić nawet najmniejszej nuty. Takie absorbowanie słuchacza to umiejętność, którą pochwalić może się niewielu współczesnych artystów.

Oryginalny skład formacji tworzyli:

Simon James -  gitara

Shane Hill - gitara jazzowa i akustyczna

Dave Markee - bas elektryczny

Michele Drees - bębny i perkusja

Dick Pearce - trąbka

Dave O'Higgins - Saksofon

Każdy z muzyków dodał swoją istotną cegiełkę w budowę nie tylko wizerunku, ale przede wszystkim niepowtarzalnego brzmienia formacji. Odmienne zapatrywania artystów na samo pojęcie muzyki sprawiło, że Kymaera od momentu swojego powstania szybko wybiła się na tle światowej muzycznej konkurencji.

Ich twórczość to niesamowita odskocznia od codziennych skostniałych schematów, która zagwarantuje każdemu wiele godzin fenomenalnych muzycznych doświadczeń. Kymaera prezentuje w swojej dyskografii kompozycje o prawdziwie unikalnej duszy, których zdolność do szybkiego podładowania wewnętrznych akumulatorów, czyni z nich musowy dodatek do każdej codziennej playlisty.