Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Laid Back

Laid Back

Laid Back

kraj: Dania

gatunek: electronic

Laid Back to duńskie elektroniczne duo, skład którego tworzą John Guldberg (wokal, gitara, bas) oraz Tim Stahl (wokal, bas, klawisze). Laid Back istnieje na scenie muzycznej od 1979 roku rozwijając nie tylko duńską, ale przede wszystkim światową sferę electro. Ta wieloletnia obecność pozwoliła muzykom na udział w licznych projektach, które bezpośrednio przyczyniły się do obecnego kształtu wielu muzycznych gatunków. Przez cały czas swojej działalności duo eksperymentowało z nowo powstającymi rodzajami brzmienia, które współcześnie stanowią standard. Laid Back tworzy swoje kompozycje głównie poprzez łączenie electro, synthpopu, post-disco oraz new wave’u, jednak nie są to dla nich definitywne granice. Do ich największych przebojów należą „Sunshine Reggae”, „White Horse” oraz „Bakerman” wydane na przestrzeni lat 80-tych.

Muzycy poznali się w połowie lat 70-tych grając w formacji The Starbox, jednak po dość słabym przyjęciu grupa się rozpadła. Stahl i Guldberg kontynuowali wspólną współpracę, szukając nowych sposobów dla wyrażenia swojej muzycznej wizji. W tamtym okresie muzyka elektroniczna dopiero się tworzyła, a artyści byli zafascynowani nowymi możliwościami, jakie dawał coraz szybszy rozwój technologiczny. W rezultacie zaczęli oni eksperymentować z próbami wydobycia z technologii zupełnie odmiennego rodzaju muzyki, zdolnego przynieść niesamowity powiew melodycznej nowości.

Debiutancki album zatytułowany „Laid Back” został wydany w 1981 roku, szybko zdobywając sobie uznanie w duńskiej przestrzeni muzycznej. Towarzyszący krążkowi singiel „Maybe I’m Crazy” momentalnie stał się numerem jeden na listach muzycznych. Jednym z najbardziej znanych kawałków formacji, który otworzył im drogę do podboju amerykańskiej sceny jest singiel „Sunshine Reggae”. Został on potem uwzględniony w kompozycjach pochodzących z drugiego albumu Laid Back „Keep Smiling” wydanego w 1983 roku.

„Sunshine Reggae” pozwoliło muzykom zaistnieć w świadomości odbiorców na całym świecie. Kolejne releasy wpisywały się w dotychczasowe pasmo muzycznych sukcesów, stając się dużymi klubowymi hitami. Słuchacze byli zafascynowani oraz urzeczeni umiejętnościami Laid Back. Duo wyjątkowo wybijało się na tle innych artystów elektronicznych, dostarczając międzynarodowym odbiorcom dokładnie tego, czego potrzebowali. Ta umiejętność do swobodnego odnajdywania się w muzycznej rzeczywistości, stabilnie zjednywała muzykom coraz szersze rzesze zdeklarowanych fanów, wyczekujących z niecierpliwością ich każdego releasu oraz występu na żywo.

Kolejne albumy „Play It Straight” (1985), „See You in the Lobby (1987) oraz single jak: „Abu Dhabi” i „Tricky Kind of Thing” zdobyły umiarkowany rozgłos. W efekcie muzycy zdwoili wysiłki szukając nowych inspiracji. Efektem było wydanie w 1989 roku nowego singla „Bakerman”, który na powrót wywindował ich na szczyty zestawień muzycznych.

W trakcie trwania swojej kariery muzycznej Laid Back stworzyło wyjątkowo obszerną dyskografię, doskonale pokazującą ewolucję muzyki elektronicznej na przestrzeni lat. Kompozycje wydane nawet 20 lat temu nie utraciły ani trochę ze swojej mocy, stanowiąc bogatą inspiracyjną pożywkę dla wielu światowej sławy artystów. Laid Back to jednocześnie odskocznia od codziennych schematów, jak i swego rodzaju powrót do przeszłości – korzeni muzycznych. Ich kompozycje to prawdziwie unikalna podróż, której odbycie nie tylko poszerzy nasze muzyczne horyzonty, ale przede wszystkim przyniesie wiele godzin fantastycznych melodycznych doświadczeń.