Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Lamb

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Lamb

kraj: Wielka Brytania

gatunek: electronic

Lamb to brytyjskie duo elektroniczne, którego skład tworzą Andy Barlow oraz Lou Rhodes. Muzyka formacji to unikalne połączenie inspiracji zaczerpniętych z trip hopu, drum and bassu oraz jazzu. Te trzy gatunki stanowią fundament dla kompozycji Lamb, jednak artyści nie ograniczają się jedynie do nich, nie dając zamknąć się w muzycznych schematach.

Ciągłe eksperymentowanie z nowymi rodzajami brzmienia sprawia, że ich muzyczna wizja pozostaje świeżą oraz doskonale wpasowuje się w stale rosnące oczekiwania słuchaczy na całym świecie. Największe uznanie przyniosły Lamb dwa single „Górecki” oraz „Gabriel”, które odznaczyły się dużym sukcesem komercyjnym, pokrywając się wielokrotnymi warstwami metali szlachetnych.

Kariera muzyczna Lamb wystartowała w 1995 roku, kiedy to muzycy podpisali profesjonalny kontrakt z wytwórnią Mercury Records. Już rok później wydali swój debiutancki album zatytułowany „Lamb”. Krążek szybko przyjął się w środowisku słuchaczy, a o formacji praktycznie z dnia na dzień zaczęło robić się coraz bardziej głośno.

Dało to artystom możliwość do angażowania się w wiele pobocznych projektów muzycznych oraz nawiązanie współpracy z różnorodnymi twórcami. Dzięki temu wizja Lamb cały czas się docierała, a duo rozwijało swoje i tak już fenomenalne umiejętności kompozycyjne. Nagły skok w popularności nie sprawił jednak, że artyści spoczęli na laurach. Zdwoili oni wysiłki kompletując materiał do coraz to bardziej zjawiskowych wydań, które pobijały serca oraz umysły słuchaczy na całym świecie.

Między 1996, a 2004 wydali trzy nowe albumy oraz dość pokaźny zestaw singli. Wszystkie te releasy silnie ugruntowały pozycję Lamb na arenie międzynarodowej, napędzając pod ich muzyczny sztandar wielotysięczne rzesze zdeklarowanym fanów. W tym okresie ich gwiazda jednak trochę przybladła, mała ilość występów na żywo odbijała się negatywnie na popularności.

Wydanie w 2004 roku „Best Kept Secrets” – najlepszego albumu Lamb, odwróciło złą passę i pozwoliło artystom zapisać się na kartach historii muzyki elektronicznej. Do 2006 roku formacja przeżywała liczne perturbacje – Rhodes między innymi na chwilę opuścił skład, by rozpocząć karierę solową. Jednak po niedługim czasie duo na powrót się zeszło, tworząc nowe kompozycje oraz pojawiając się w najbardziej prestiżowych muzycznych spotach na świecie.

Styl muzyczny Lamb to unikatowe połączenie najróżniejszych gatunków muzycznych przeplatanych silnymi partiami wokalnymi. Dzięki temu ich muzyki nie tyle się słucha, co intensywnie przeżywa, a otrzymywany przekaz jest w stanie przeniknąć słuchającego na wskroś. Wyładowane emocjonalnie przekazy liryczne łączone z eksperymentalnym podejściem do procesu produkcji gwarantuje, że każda kompozycja Lamb na długo zapada w pamięć.

Kawałki stworzone przez Lamb były często wykorzystywane na potrzeby licznych kampanii marketingowych jak: reklamy Guinnessa, promocja Tomb Rider: Underworld video game, czy soundtrack do filmu „I Still Know What You Did Last Summer”.

Poza tworzeniem kompozycji dla Lamb, każdy z muzyków realizuje się również na gruncie solowym współtworząc nowatorskie muzyczne projekty oraz współpracując z najbardziej znanymi artystami na świecie. Dzięki temu wizja, którą oferuje Lamb dociera pośrednio do szerszych rzesz odbiorców. Barlow i Rhodes posiadają wyrobioną opinię prawdziwych specjalistów w międzynarodowym środowisku muzycznym, których kunszt oraz wypracowywane przez lata umiejętności czynią nie tylko światowe gwiazdy, ale autorytet muzyczny. W trakcie swojej kariery zainspirowali oni niezliczone rzesze artystów do stworzenia swoich zjawiskowych kompozycji. Bez Lamb współczesny muzyczny gmach byłby z całą pewnością o wiele mniej okazały.

Duo cały czas zbiera materiał do nowych wydań oraz pojawia się na licznych festiwalach muzycznych. Ich dyskografia to świetny dodatek do każdej codziennej playlisty. Wiele godzin pozytywnych muzycznych uniesień jest tutaj gwarantowane.