Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Lana Del Rey

Lana Del Rey fot. Wikimedia Commons

Lana Del Rey

kraj: USA

gatunek: dream pop, indie pop

Elizabeth Woolridge Grant (urodzona 21 czerwca 1985) lepiej znana pod swoim scenicznym pseudonimem jako Lana Del Rey to amerykańska wokalistka, songwriterka oraz modelka. Lana tworzy swoje kompozycje muzyczne czerpiąc inspiracje z wyjątkowo szerokiego wachlarza melodycznych stylów. W jej releasach można dosłuchać się elementów zaczerpniętych między innymi z baroque popu, dream popu, indie popu, rocka oraz trip hopu.

Kariera muzyczna Del Rey rozpoczęła się w 2005 roku, jednak prawdziwy rozgłos artystka zyskała dopiero w 2011, dzięki swojemu wideo do singla „Video Games”. Teledysk szybko stał się hitem w sieci rozpalając blogosferę oraz portale muzyczne. Wielotysięczne odświeżenia na serwisie YouTube szybko zapewniły Elizabeth rozgłos oraz możliwość łatwego dotarcia ze swoją muzyczną wizją do milionowych rzesz słuchaczy, praktycznie z dnia na dzień.

Lana zdobyła sobie dodatkowe uznanie w całym środowisku muzycznym, dzięki wydaniu „Born To Die”. Krążek szybko zdobył sobie czołowe lokaty w najważniejszych zestawieniach muzycznych w Stanach Zjednoczonych oraz uplasował się na piątym miejscu na liście najlepiej sprzedających się albumów w 2012 roku.

Duży komercyjny sukces oraz nowe wielotysięczne rzesze fanów nie uderzyły jednak artystce do głowy. Nie zamierzając spoczywać na dotychczasowych laurach, Lana wzięła się do intensywnej pracy, eksperymentując z nowymi rodzajami brzmienia, by jeszcze lepiej wpisać się w muzyczne potrzeby swoich odbiorców. Lana nie tworzy muzyki pod określone schematy, tylko zawsze szuka swojego własnego, unikalnego wyjścia. Dzięki temu jej twórczości nie można zaszufladkować, a artystce przypisać żadnej określonej łatki – zachowuje ona swój pełen muzyczny indywidualizm. Jest to jedna z cech, dzięki którym muzyka artystki tak bardzo przemawia do słuchaczy na całym świecie.

„Paradise” wydane w 2012 roku stanowiło ważny punkt zwrotny w karierze Del Rey. Dzięki krążkowi zdobyła ona swoją pierwszą nominację do nagrody muzycznej Grammy w kategorii Najlepszy Album Popowy. Wyróżnienie to pootwierało przed artystką nowe drzwi do współprac przy licznych projektach. W efekcie Lana coraz wyraźniej ugruntowywała swoją pozycję na międzynarodowej scenie muzycznej, stając się jedną z głównych sił napędowych dla rozwoju wielu muzycznych stylów.

W 2014 roku w obiegu pojawił się kolejny album Del Rey zatytułowany „Ultraviolence”. Krążek wpisał się doskonale w dotychczasowe pasmo sukcesów artystki, zjednując jej uznanie zarówno w środowisku krytyków muzycznych, jak i stale powiększającej się rzeszy odbiorców. W 2015 roku razem z Courtney Love wokalistka udała się w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych. Echa po „Ultraviolence” jeszcze nieprzebrzmiały, gdy Lana wydała kolejny krążek zatytułowany „Honeymoon”.

Styl muzyczny Del Rey to unikalne połączenie motywów melancholijnych i romantycznych z inspiracjami popowymi. Efekt jest zwyczajnie magiczny. Kompozycje Lany potrafią zatrzymać człowieka w miejscu i wręcz zmusić do refleksji nad codziennym zabieganym życiem. Dzięki temu jej muzyki nie tyle się słucha, co bardzo intensywnie przeżywa, utożsamiając się z otrzymywanym przekazem. Niejednokrotnie mając mocno przyciśnięte do uszu słuchawki ma się wrażenie, że inspiracją do danego tracku było nasze własne życie. Ta umiejętność dotarcia do każdego, wybija Del Rey z morza innych artystów czyniąc jej muzyczną wizję prawdziwie egalitarną.

Lana Del Rey to doskonały muzyczny balsam dla duszy. Zawracając się w stronę jej unikalnych kompozycji możemy mieć pewność, że czekać na nas będzie wiele godzin niesamowitych muzycznych doświadczeń, których pozytywna energia pozwoli lepiej mierzyć się z codziennymi wyzwaniami.